Τέσσερις ημέρες μετά το «χαστούκι» από την Ίντερ, η Μίλαν προηγήθηκε εκ νέου, αλλά ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Στον πρώτο ημιτελικό του Coppa Italia με την Γιουβέντους, οι «ροσονέρι» έβαλαν πρώτοι γκολ με τον Άντε Ρέμπιτς στο 61΄, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η «Γηραιά Κυρία» ισοφάρισε με το πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο (η παράβαση δόθηκε μετά την χρήση VAR σε χέρι του Καλάμπρια) και το ματς τελείωσε ισόπαλο, 1-1, στο «Σαν Σίρο».

Σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού σκορ έπαιξε η αποβολή του Ερνάντες στο 72΄ (με δεύτερη κίτρινη κάρτα). Η «Γιουβε» πίεσε πολύ στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να τον πρώτο της σκόρερ στο πρωτάθλημα να φέρει το ματς στα ίσα και να αποκτήσει προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό ενόψει της ρεβάνς που είναι προγραμματισμένη για τις 4 Μαρτίου στο «Γιουβέντους Στάντιουμ».