Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Γιουβέντους με την ουραγό Σαμπντόρια, αλλά τελικά επικράτησε με 4-2 στο Τορίνο και, πλέον, απέχει τέσσερις βαθμούς από την 6η θέση, που δίνει το εισιτήριο για τους προκριματικούς του Europa Conference League.

Η «Γηραιά Κυρία» μετά το «χαστούκι» από τη Ρόμα, κατάφερε να προηγηθεί 2-0 πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, ωστόσο, οι Γενοβέζοι «απάντησαν» με δύο γκολ σ΄ ένα δίλεπτο κι έφεραν το ματς στα ίσια.

Τελικά ο Ραμπιό, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι (64΄) έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, η οποία πέντε λεπτά μετά είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» το «τρίποντο», αλλά ο Ντούσαν Βλάχοβιτς σημάδεψε το δοκάρι με το πέναλτι που εκτέλεσε.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Σέρβος στράικερ, το πέτυχε ο 19χρονος Αργεντινός επιθετικός, Ματίας Σούλε, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η 26η αγωνιστική:

Σπέτσια-Ίντερ 2-1 (55΄ Μαλντίνι, 87΄ πεν. Ενζολά – 83΄ πεν. Λουκάκου)

Έμπολι-Ουντινέζε 0-1 (54΄ Ροντρίγκο Μπεκάο)

Νάπολι-Αταλάντα 2-0 (60΄ Κβαρατσκέλια, 77΄ Ραχμάνι)

Μπολόνια-Λάτσιο 0-0

Λέτσε-Τορίνο 0-2 (20΄ Σίνγκο, 23΄ Σανάμπρια)

Κρεμονέζε-Φιορεντίνα 0-2 (27΄ Μαντραγκόρα, 50΄ Καμπράλ)

Βερόνα-Μόντσα 1-1 (51΄ Βέρντι – 55΄ Σένσι)

Ρόμα-Σασουόλο 3-4 (26΄ Ζαλέφσκι, 51΄ Ντιμπάλα, 90΄+5 Βαϊνάλντουμ – 13΄,18΄ Λοριάν, 45΄+4 πεν. Μπεράρντι, 75΄ Πιναμόντι)

Γιουβέντους-Σαμπντόρια 4-2 (11΄ Μπρέμερ, 26΄,64΄ Ραμπιό, 90΄+4 Σούλε – 31΄ Αγκουέλο, 32΄ Τζούρισιτς)