Με γκολ του Ντε Λιχτ στο 70ο λεπτό, η πρωτοπόρος Γιουβέντους νίκησε 1-0 και πήρε το παραδοσιακό ντέρμπι με την Τορίνο, για την 11η αγωνιστική της Serie A.

Νωρίτερα η Ίντερ, μολονότι έχανε για 75 λεπτά στην Μπολόνια, με δύο γκολ του Ρομέλου Λουκάκου έκανε την ολική ανατροπή. Στο 75΄ ο Βέλγος στράικερ «όπλισε» για πρώτη φορά, όταν ισοφάρισε σε 1-1, και στο 90΄ με πέναλτι έδωσε τη «χαριστική βολή» στους γηπεδούχους και ταυτόχρονα την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του με 2-1.

Στο ντέρμπι της ημέρας η Ρόμα ήταν η μεγάλη νικήτρια απέναντι στη Νάπολι, καθώς επικράτησε στο «Ολίμπικο» των «παρτενοπέι» με 2-1, με τα γκολ των Ζιανόλο (19′) και Βερετού (55′ πεν.).

Ο Κώστας Μανωλάς ήταν στη αρχική ενδεκάδα και αποδοκιμάστηκε από τους φιλάθλους της πρώην ομάδας του.