Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Γιουβέντους για να καθαρίσει τη νίκη απέναντι στην Ουντινέζε.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας, πετυχαίνοντας τρία γκολ στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης με τους «φριουλάνι», έφτασαν σε μια ξεκούραστη επικράτηση με 3-1 σκορ κι έτσι επέστρεψαν στην κορυφή, έχοντας βέβαια ένα παιχνίδι περισσότερο από την Ίντερ, η οποία θα αντιμετωπίσει αργότερα τη Φιορεντίνα.

Τα δύο πρώτα γκολ των πρωταθλητών τα πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο (9΄, 37΄), ενώ τα πράγματα απλοποίησε ακόμη περισσότερο στο 45′ ο Μπονούτσι, με τον Πουσέτο να βάζει το γκολ της «τιμής» για τις «ζέβρες» στις καθυστερήσεις.

Από εκεί και πέρα, η Μίλαν συνέχισε τον αγωνιστικό της κατήφορο μένοντας στο 0-0 με τη Σασουόλο στο «Σαν Σίρο», ενώ η Μπολόνια κατέβαλε την αντίσταση της Αταλάντα με 2-1 σκορ στο «Νταλ Άρα» και πήρε βαθμολογική ανάσα.