Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς σκόραρε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τον βαθμό για την Γιουβέντους, η οποία παραχώρησε ισοπαλία στο Τορίνο στην Μπολόνια με σκορ 1-1, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Serie A.

Όπως έκαναν και πριν από δύο αγωνιστικές στο Μιλάνο απέναντι στην Μίλαν (0-0), οι “ροσομπλού” έβαλαν δύσκολα και στη “μεγάλη κυρία”, η οποία εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που της έδωσαν οι δύο αποβολές των φιλοξενούμενων στο 84ο λεπτό (δέχτηκαν κόκκινη κάρτα οι Σουμαορο και Μέντελ) και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση έστω και στις καθυστερήσεις με τον Σέρβο στράικερ.

Η Μπολόνια, η οποία έμεινε αήττητη για τρίτο συνεχόμενο ματς (μία νίκη, δύο ισοπαλίες), είχε προηγηθεί στο 52΄ με τον Αρναούτοβιτς.

Νωρίτερα η Φιορεντίνα με το γκολ του Λούκας Τορέιρα στο 30ο λεπτό νίκησε με 1-0 τη Βενέτσια στο «Αρτέμιο Φράνκι» και συνεχίζει να ελπίζει πως θα συμμετάσχει στα ευρωπαϊκά κύπελλα της επόμενης σεζόν.

Η Σαλερνιτάνα πήρε σπουδαία νίκη στη Γένοβα επί της Σαμπντόρια με 2-1 και ενίσχυσε τις λιγοστές ελπίδες της για ν’ αποφύγει τον υποβιβασμό. Η ουραγός της βαθμολογίας αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και κατάφερε γρήγορα να προηγηθεί με 2-0 -σ’ ένα δίλεπτο- με τα γκολ των Φάτζιο (4′) και Εντερσον (6′), για να μειώσει η Σαμπντόρια, που παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού, στο 32ο λεπτό με τον Καπούτο.

Στο μεταξύ η Ουντινέζε νίκησε εύκολα με 4-1 στο «Φρίουλι» την Εμπολι και σφράγισε ουσιαστικά την παραμονή της στην κατηγορία και την επόμενη σεζόν.

Τέλος, με το γκολ του Αλεσάντρο Ντεϊόλα (42′) η Κάλιαρι νίκησε τη Σασουόλο με 1-0 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στη Serie A. Η ομάδα της Σαρδηνίας με τους τρεις βαθμούς της νίκης, μετά από πέντε σερί ήττες, απομακρύνεται από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ήταν στην αρχική ενδεκάδα της Σαουσόλο και αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό.