Το ματς της χρονιάς κι ένα από τα καλύτερα των τελευταίων ετών στη Serie A επεφύλαξαν οι Γιουβέντους και η Ρόμα στο «Ολίμπικο» στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής, με τους «μπιανκονέρι» να πραγματοποιούν μία απίστευτη ανατροπή μέσα σε 8 λεπτά, «επιστρέφοντας» από το σε βάρος τους 1-3, ως το θριαμβευτικό 4-3 που τους έφερε στο -3 απ’ την 4η θέση και την έξοδο στο Champions League.

«Ήρωας» για τη «βέκια σινιόρα» ο γκολκίπερ της (και πρώην παίκτης της Ρόμα), Βόιτσεχ Σέζνι, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Πελεγκρίνι στο 83′ κι έκανε άλλη μία απίστευτη απόκρουση σε σουτ του Μαγιοράλ στο 88′.

Η Ρόμα προηγήθηκε με τον Έιμπραχαμ, όμως η Γιουβέντους (αν κι έχασε με τραυματισμό τον Κιέζα) ισοφάρισε στο 18′ με τον Ντιμπάλα. Η ομάδα της Ρώμης ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας το σκορ στο 3-1 ως το 53′ χάρις σε δύο γκολ των Μιχιταριάν και Πελεγκρίνι, όμως η Γιουβέντους δεν παρέδωσε τα… όπλα.

Με μία απίστευτη αντεπίθεση και τρομερή αποτελεσματικότητα έφτασε σε μία απίθανη ανατροπή, με σκόρερ τους Λοκατέλι, Κουλουσέφσκι και Ντε Σίλιο, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της για το 2022.

Την ίδια ώρα η Σπέτσια σημείωσε μεγάλο «διπλό» στη Γένοβα, επί της Τζένοβα με 1-0 και πήρε βαθιά ανάσα στη μάχη για την παραμονή.

Η 21η αγωνιστική:

Βενέτσια-Μίλαν 0-3 (3′ Ιμπραϊμοβιτς, 48′, 59′ πεν. Ερνάντεζ)

Έμπολι-Σασουόλο 1-5 (16′ Χέντερσον-13′ πεν. Μπεράρντι, 24′, 71′ Ρασπαντόρι, 67′, 90’+ Σκαμάγκα)

Νάπολι-Σαμπντόρια 1-0 (43′ Πετάνια)

Ουντινέζε-Αταλάντα 2-6 (59′ αυτ. Ντζιμσίτι, 88′ Μπέτο-17′ Πάσαλιτς, 22′, 76′ Μουριέλ, 43′ Μαλινόφσκι, 89′ Μέλε, 90’+ Πεσίνα)

Τζένοα-Σπέτσια 0-1 (14′ Μπαστόνι)

Ρόμα-Γιουβέντους 3-4 (11′ Έιμπραχαμ, 48′ Μιχιταριάν, 53′ Πελεγκρίνι – 18′ Ντιμπάλα, 70′ Λοκατέλι, 74′ Κουλουσέφσκι, 77′ Ντε Σίλιο)

Βερόνα-Σαλερνιτάνα 21:45

Ίντερ-Λάτσιο 21:45