Τη δεύτερη βαθμολογική απώλειά της στους τρεις αγώνες που έχει δώσει για το ισπανικό πρωτάθλημα γνώρισε η Μπαρτσελόνα, η οποία, χωρίς τον Λιονέλ Μέσι αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Οσασούνα στην Παμπλόνα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό, ωστόσο οι Καταλανοί ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση χάρη σε δύο γκολ που πέτυχαν δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο: ο Ανσουμανέ Φατί αντικατέστησε στο 45΄ τον Νέλσον Σεμέδο και ισοφάρισε στο 51΄, ενώ ο Αρτούρ πήρε τη θέση του Ραφίνια στο 53΄ και «έγραψε» το 1-2 στο 64΄.

Τελικά η Οσασούνα ισοφάρισε με το πέναλτι του Τόρες στο 81ο λεπτό, το οποίο κέρδισαν οι γηπεδούχοι σε χέρι του Πικέ μέσα στην περιοχή.

Η 3η αγωνιστική:

Σεβίλλη-Θέλτα 1-1 (81΄ Βάσκεθ – 84΄ Σουάρεθ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σοσιεδάδ 2-0 (11΄ Ουίλιαμς, 28΄ Ραούλ Γκαρσία)

Οσασούνα-Μπαρτσελόνα 2-2 (7΄, 81΄ πέναλτι Ρομπέρτο Τόρες – 51΄ Φατί, 64΄ Αρτούρ)

Χετάφε-Αλαβές Έναρξη 20:00

Λεβάντε-Βαγιαδολίδ Έναρξη 20:00

Μπέτις-Λεγκανές Έναρξη 22:00