Το πρώτο «break» στα εφετινά πλέι οφ της Euroleague σημειώθηκε στη Βαρκελώνη, με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης να «αρπάζει» από το Game 1 το πλεονέκτημα της έδρας της Μπαρτσελόνα. Η σεμιναριακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, είχε απάντηση στο δεύτερο μέρος από τους Καταλανούς, οι οποίοι με «όπλο» την άμυνα επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά τελικά… κάηκαν από το «ζεστό» χέρι του Κέι Σι Ρίβερς, «πέφτοντας» με το τελικό 74-76.

Την Παρασκευή (23/4) η Ζενίτ έχει την ευκαιρία με νέο «διπλό» να γράψει το 2-0, πριν η σειρά μεταφερθεί στη Ρωσία.

Με πρωταγωνιστή της επίθεσης τον Κέβιν Πάνγκος και την άμυνα να μπαίνει σε λειτουργία στη δεύτερη περίοδο, περιορίζοντας την Μπαρτσελόνα στους 13 πόντους, η Ζενίτ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (34-48), δείχνοντας αποφασισμένη για «break».

Με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα αντέδρασε, κράτησε στους 23 πόντους τη Ζενίτ μέχρι το 39΄, προσπερνώντας με 72-71. Ο Κέι Σι Ρίβερς βρήκε στόχο από τα 6.75 στα 45΄΄, κόβοντας τα… πόδια των «μπλαουγκράνα», οι οποίοι αν και ισοφάρισαν άμεσα με τον Ντέιβις (74-74 στα 36΄΄), δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Πάνγκος, με τον Καναδό γκαρντ να «τρυπάει» την αντίπαλη άμυνα και να γράφει στα 10΄΄ το τελικό 74-76.

Μοιραίος για τους Καταλανούς ο Κόρι Χίγκινς, ο οποίος δεν ακολούθησε το πλάνο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που είχε ζητήσει ισοφάριση και… παράταση, αστοχώντας σε βεβιασμένο τρίποντο…

Με 19 πόντους και 4/6 τρίποντα ο Κέβιν Πάνγκος οδήγησε την επίθεση των Ρώσων, ενώ 11 πόντους με 2/3 τρίποντα πρόσθεσε ο Κέι Σι Ρίβερς. Από την Μπαρτσελόνα των 10 λαθών ξεχώρισε ο Μπράντον Ντέιβις με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 31 λεπτά με απολογισμό 8 πόντους, 5 ασίστ και 3 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 34-48, 54-61, 74-76.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (3/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Βέστερμαν, Χάνγκα 2, Σμιτς, Γκασόλ 3 (1), Οριόλα, Αμπρίνες 2, Χίγκινς 15 (4/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Κούριτς 12 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές), Κλαβέρ 4, Μίροτιτς 10 (2/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Καλάθης 8 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη).

Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 11 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ζαχάροφ, Πάνγκος 19 (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χόλινς 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Τόμας 12 (5/8 δίποντα), Μπάρον 6 (2/7 τρίποντα), Κβοστόφ 2, Ζούμπκοφ 6 (3/3 δίποντα), Πόιθρες 4 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπλακ 3 (6 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 5.