Με γκολ του Καβάνι στο πρώτο λεπτό του αγώνα η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 1-0 του ΑΠΟΕΛ στο «Παρκ Ντε Πρενς» σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Για τον 6ο όμιλο, όπου συμμετέχει η ομάδα της Κύπρου, η Μπαρτσελόνα νίκησε με σκορ 2-0 τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ. Σκόρερ και των δύο γκολ ήταν ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έφτασε τα 71 και έπιασε τον Ραούλ στην πρώτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών. Τόσο η Παρί, όσο και η Μπαρτσελόνα πήραν τα εισιτήρια για τη φάση των «16» του θεσμού.

Στον πέμπτο όμιλο η Μάντσεστερ Σίτι έπεσε θύμα έκπληξης, αφού η ΤΣΣΚΑ Μόσχας την κέρδισε μέσα στο Μάντσεστερ με σκορ 2-1. Πρωταγωνιστής των Ρώσων ήταν ο Ντουμπιά, που σκόραρε στο 2′ και το 34′, ενώ οι «πολίτες» ισοφάρισαν με τον Γιάγια Τουρέ στο 8′. Η Σίτι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες, αφού αποβλήθηκαν οι Φερναντίνιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 70’ και Τουρέ με απευθείας κόκκινη στο 82’! Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σιδηρόπουλος.

Στο 7ο όμιλο η Τσέλσι έμεινε στο 1-1 με την Μάριμπορ στη Σλοβενία, με τον Εντέν Αζάρ να χάνει πέναλτι στο 86ο λεπτό. Στην Πορτογαλία η Σπόρτινγκ νίκησε 4-2 την Σάλκε.

Για τον 8ο όμιλο η Σαχτάρ Ντόνετσκ διέλυσε με 5-0 την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, ενώ η Πόρτο κέρδισε 2-0 στην Ισπανία την Μπιλμπάο. Οι δύο νικήτριες εξασφάλισαν την πρόκριση στους «16» και πλέον θα κοντραριστούν για την πρώτη θέση του ομίλου.

Αναλυτικά

5ος Όμιλος
Μάντσεστερ Σίτι – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1-2 (8′ Τουρέ – 2′, 34′ Ντουμπιά)

Μπάγερν – Ρόμα 2-0 (38′ Ριμπερί, 64′ Γκέτσε)

7ος Όμιλος

Σπόρτινγκ – Σάλκε 4-2 (26′ Σαρ, 63′ Νασιμέντο, 72′ Νάνι, 90′ Σλιμανί – 17′ αυτ. Σλιμανί, 88′ Αόγκο)

Μάριμπόρ – Τσέλσι 1-1 (50′ Ιμπραΐμι – 73′ Μάτιτς)

1. Τσέλσι 8 (9-2)
2. Σάλκε 5 (8-9)
3. Σπόρτινγκ 4 (8-8)
4. Μάριμπορ 3 (3-9)

8ος Όμιλος

Σαχτάρ Ντόνεσκ – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 5-0 (19′ Σρνα, 48′ Τεξέιρα, 58′ πεν., 83′, 90′ Λουίζ Αντριάνο)

Αθλέτικ – Πόρτο 0-2 (56′ Μαρτίνεζ, 74′ Μπραχίμι)

1. Πόρτο 10 (12-3)

2. Σαχτάρ 8 (14-2)
3. ΜΠΑΤΕ 3 (2-19)
4. Μπιλμπάο 1 (2-6)

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης