Σε «φονέα γιγάντων» εξελίσσεται η Κάντιθ στη φετινή Primera Division, αφού μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στην Ανδαλουσία και την Μπαρτσελόνα με 2-1 για τη 12η αγωνιστική και ανέβηκε στην πέμπτη θέση!

Στο «Ραμόν ντε Καράνθα» και τα τρία γκολ τα πέτυχαν οι γηπεδούχοι, το ένα στην εστία τους. Η Κάντιθ άνοιξε το σκορ στο όγδοο λεπτό, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Άλεξ ο Φάλι έπιασε την κεφαλιά, ο Μινγκέθα στην προσπάθεια να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στην εστία και ο Άλβαρο με προβολή απλώς πιστώθηκε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του.

Στο 58΄ ο Μέσι έβγαλε κάθετη στον Άλμπα εντός περιοχής, εκείνος γύρισε τη μπάλα και ο Αλκαλά στην προσπάθειά του να αποκρούσει ισοφάρισε. Πέντε λεπτά αργότερα όμως, στην πρώτη επαφή του με την μπάλα ο Νεγρέδο τιμώρησε την «αστεία» άμυνα της Μπαρτσελόνα κι άφησε τους «μπλαουγκράνα» στο -12 από την πρώτη θέση, κι ας έχει ένα παιχνίδι λιγότερο από την πρωτοπόρο Ατλέτικο…