Την ήττα με 6-4, 7-6(4) γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη από την Βρετανή Τζοάνα Κόντα, στον β΄ γύρο του τουρνουά του Ίστμπουρν, και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα τενίστρια, Νο32 στην παγκόσμια κατάταξη, έδωσε σκληρή μάχη απέναντι στο Νο19 του κόσμου (και Νο14 του ταμπλό), επιδιώκοντας να επαναλάβει την επιτυχία της στον τελικό του Ραμπάτ, στις αρχές Μαϊου, όταν είχε νικήσει τη σημερινή της αντίπαλο και είχε κατακτήσει τον πρώτο επαγγελματικό τίτλο της καριέρας της.

Ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, καθώς προηγήθηκε 5-3 και είχε το σερβίς, το οποίο όμως δεν κατάφερε να κρατήσει. Στη συνέχεια έχασε κι ένα σετ-πόιντ στο 5-4 και τελικά το σετ κρίθηκε στο τάι-μπρέικ, όπου η Κόντα επικράτησε με 7-4 και πήρε τη νίκη και την πρόκριση για τον γ΄ γύρο.

Εκεί, η 28χρονη Βρετανή θα αντιμετωπίσει την 24χρονη Τυνήσια, Ονς Τζαμπέρ (νο 62), η οποία νίκησε με ανατροπή 2-6, 6-2, 6-1 την 33χρονη Μάντι Μινέλα από το Λουξεμβούργο (νο 98).