Το εύστοχο πέναλτι του Σέρτζιο Ολιβέιρα στο 25ο λεπτό και το υπέροχο τέρμα του Λουίς Ντίας στο 90ό έκαναν τη… διαφορά για την Πόρτο κόντρα στην Μπενφίκα, στον τελικό του πορτογαλικού Super Cup για την αγωνιστική περίοδο 2019/20, που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τετάρτης (23/12) στο «Estádio Municipal de Aveiro», χαρίζοντας στους «δράκους» τη νίκη με 2-0 και το 22ο τρόπαιό τους στον θεσμό.

Οι «αετοί της Λισαβόνας» βρέθηκαν σε πολύ κακή βραδιά κι έμειναν «ζωντανοί» στο ματς μέχρι το δεύτερο γκολ της Πόρτο, χάρη στις αποκρούσεις του εξαιρετικού Οδυσσέα Βλαχοδήμου, που ξεκίνησε βασικός για ακόμα ένα ματς, αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την ήττα για την ομάδα του.

Στον πάγκο της Μπενφίκα, δίχως να χρησιμοποιηθεί απ’ τον Ζορζ Ζεσούς, έμεινε ο Ανδρέας Σάμαρης.