Το ματς που ξεκίνησε την Κυριακή (3/01) και κράτησε μόλις 7 λεπτά, καθώς διακόπηκε λόγω της καταρρακτώδους βροχής στις Αζόρες, ολοκληρώθηκε σήμερα (4/01) με την Σάντα Κλάρα να παίρνει «χρυσό» βαθμό από την Μπενφίκα (1-1), στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Primeira Liga.

Αυτή ήταν η πρώτη βαθμολογική απώλεια για την ομάδα της πορτογαλικής πρωτεύουσας μετά από 4 σερί νίκες, μένοντας έτσι στο -4 από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ.

Ο Νούνιες έδωσε προβάδισμα στους «Αετούς» στο 33΄, αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Καρντόσο στο 60ό λεπτό. Βασικός κάτω από τα δοκάρια των «Λουζιτανών» ήταν ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, ενώ ο Ανδρέας Σάμαρης είδε όλο το ματς από τον πάγκο.

Από εκεί και πέρα, ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ζιλ Βισέντε και στην Μπελενένσες.