Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση η Ζενίτ επικράτησε την Πέμπτη με 85-78 της Αναντολού Εφές, στην Αγία Πετρούπολη, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague, παραμένοντας έτσι σε τροχιά τετράδας.

Οι επτά περισσότερες ασίστ και η πολυφωνία στην επίθεση αποδείχτηκαν «κλειδιά» στη νίκη της ρωσικής ομάδας, καθώς και η πιεστική άμυνα στους σκόρερ της Εφές στο α΄ μέρος.

Οι Τόμας, Χόλινς, Γκουντάιτις, Μπάρον, Πάνγκις και Πονίτκα ήταν διψήφιοι από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ που έφτασε σε μια δεύτερη διαδοχική νίκη και 14η σε σύνολο 20 αγώνων, παραμένοντας στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ζενίτ έβαλε «φρένο» στο νικηφόρο σερί 3-0 της Αναντολού Εφές, η οποία είχε να δοκιμάσει τη γεύση της ήττας από τις 29 Δεκεμβρίου, μέσα στην Κωνσταντινούπολη, από τη Ρεάλ Μαδρίτης, για την 17η αγωνιστική.

Ο τουρκικός σύλλογος «ξύπνησε» αργά, ξεκίνησε στην 3η περίοδο την προσπάθεια για ανατροπή, αλλά παρά την αγωνιστική άνοδο των Βασίλιε Μίτσιτς και Σέιν Λάρκιν δεν μπόρεσε να την ολοκληρώσει.

Με «αιχμές του δόρατος» τους Ουίλ Τόμας, Ματέους Πονίτκα και Αρτούρας Γκουντάιτις, η Ζενίτ οικοδόμησε διψήφια διαφορά στην 1η περίοδο (28-15 στο 10ο λεπτό) έχοντας κρατήσει τον Βασίλιε Μίτσιτς στους 5 πόντους.

Η ρωσική ομάδα με 13 ασίστ έναντι 5 της Εφές στο α΄ μέρος και με τον Όστιν Χόλινς να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή του 2ου δεκαλέπτου δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Ο Μίτσιτς μπορεί να έφτασε τους 12 πόντους, αλλά δεν είχε συμπαραστάτες. Μετά το επιμέρους σκορ 25-16 του 2ου δεκαλέπτου, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης πήγε με διαφορά +22 πόντων (53-31) στο ημίχρονο, στα αποδυτήρια.

Προσπάθεια για ανατροπή έκανε η ομάδα του Εργκίν Αταμάν στην 3η περίοδο. Ο Βασίλιε Μίτσιτς πέτυχε σε αυτό το διάστημα όσους πόντους είχε σημειώσει στο πρώτο 20άλεπτο, αλλά παρά το επιμέρους σκορ 11-24, η Ζενίτ κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα 11 πόντων, 64-55, στο 30ο λεπτό.

Με τους Μπίλι Μπάρον και Αντρέι Ζούμπκοφ να αναλαμβάνουν το μεγαλύτερο μέρος στο σκοράρισμα, η Ζενίτ είπε «όχι» σε κάθε απόπειρα της Εφές για ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο.

Αν και ο Σέιν Λάρκιν πέτυχε διαδοχικούς πόντους μειώνοντας στο -5, 75-70, 2:29΄΄ πριν τη λήξη ο Κέβιν Πάνγκος έβγαλε την ομάδα του από τη δύσκολη θέση με 5 δικούς του πόντους στο επιμέρους σκορ 7-2 έκτοτε και μέχρι το 83-72. Στα 16΄΄, η Εφές πλησίασε ξανά στο -5, 83-78, για να ευστοχήσει σε σουτ δύο πόντων ο Αντρέι Ζούμπκοφ και να κριθεί οριστικά ο νικητής.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 53-31, 64-55, 85-78

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς (0/2 τρίποντα), Πάνγκος 13 (2/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φριτζόν, Χόλινς 13 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τόμας 14 (6/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπάρον 10 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ), Πούσκοφ 2, Ζούμπκοφ 12 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκουντάιτις 11 (3/5 δίποντα, 5/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 20 (3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπομπουά, Σίνγκλετον 10 (2), Μπαλμπάι, Μούσα, Σανλί 6 (3/6 δίποντα), Μορμάν 5 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 23 (8/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άντερσον, Ντάνστον 10 (4/7 δίποντα, 2/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Σιμόν 4 (2/8 σουτ)