Με ένα βαθμό, που μπορεί στο τέλος της εφετινής Λίγκας να σημάνει την παραμονή στην Primera Division, έφυγε η Βαγιαδολίδ από το «Μεντιθορόθα» απέναντι στην Αλαβές, καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην εναρκτήρια συνάντηση της 33ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε πως θα έχουν ένα εύκολο βράδυ όταν στο 24ο λεπτό προηγούνταν ήδη 2-0 με τους Γκουιντέτι και Τζόνι, αλλά το γκολ του Χοακίν Φερνάντεθ πριν λήξει το ημίχρονο ξανάβαλε τη Βαγιαδολίδ στο παιχνίδι, με τον Ουνάλ να ολοκληρώνει το comeback ευστοχώντας από τα 11 βήματα στο 76΄. Η ομάδα του Σέρτζιο, με παιχνίδι περισσότερο, έφτασε τη Θέλτα και άφησε το σύλλογο της Γαλικίας στη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ καταδιώκει και τις Τζιρόνα, Βιγιαρεάλ, Λεβάντε.