Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο οι Μπακς γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους στο NBA.

Τα «ελάφια» ηττήθηκαν 113-103 από τους Λέικερς στο Λος Άντζελες, στην πολυαναμενόμενη «μάχη» των ομάδων με τα καλύτερα ρεκόρ σε Ανατολή και Δύση.

Ο «Greek Freak» ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι ο κορυφαίος για τα «ελάφια», καθώς αγωνίστηκε για 36 λεπτά με απολογισμό 32 πόντους (9/15 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 11/14 βολές), 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Όμως, η εμφάνισή του δεν ήταν… αρκετή για να πάρουν τη νίκη οι Μπακς, καθώς οι Λέικερς είχαν σε εξαιρετική βραδιά τους ΛεΜπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις.

Ο «βασιλιάς» τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους (11/14 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 12/15 βολές), 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ντέιβις που είχε απολογισμό 30 πόντους (10/20 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 10/11 βολές), 9 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 4 λάθη στα 29 λεπτά που αγωνίστηκε.

Έτσι η… πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά των γηπεδούχων που έφτασαν τις τρεις σερί νίκες και συνολικά τις εννέα στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε με το Μιλγουόκι.