Μετά από πολύμηνη απουσία λόγω τραυματισμού, ο Βίκτορ Ολαντίπο επέστρεψε… δριμύτερος στα παρκέ του ΝΒΑ.

Ο έμπειρος άσος ήταν ο πρωταγωνιστής στην σπουδαία νίκη των Πέισερς επί των Μπουλς, καθώς 10 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα ισοφάρισε με τρίποντο σε 100-100 και οδήγησε το ματς στην παράταση, όπου η ομάδα της Ιντιάνα επικράτησε με 115-106.

Ο Ολαντίπο αγωνίστηκε για 21 λεπτά και τελείωσε την αναμέτρηση με 9 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Μετά το τέλος του αγώνα ο παίκτης των Πέισερς, κληθείς να μιλήσει για την επιστροφή του και το μεγάλο σουτ που σημείωσε, ξέσπασε σε κλάματα από τη συγκίνηση.

«Απλώς σούταρα, φίλε. Mamba mentality (σ.σ. αναφορά στον Κόμπι). Αυτό το σουτ ήταν για αυτούς. Ήταν δύσκολος ο τελευταίος χρόνος, αλλά οι δύσκολες στιγμές φτιάχνουν τους ανθρώπους. Δούλεψα σκληρά και είμαι ευγνώμων στην οικογένειά μου, τους φίλους μου, τους συμπαίκτες μου. Απλώς είμαι ευγνώμων σε όλους» ανέφερε χαρακτηριστικά.

Παράλληλα αξέχαστη θα μείνει η χθεσινή βραδιά στον Ντέμιαν Λίλαρντ, καθώς πέτυχε το πρώτο triple double της καριέρας του.

Ο άσος των Μπλέιζερς τελείωσε τον αγώνα απέναντι στους Ρόκετς με 36 πόντους, 11 ασίστ και 10 ριμπάουντ, οδηγώντας την ομάδα του Πόρτλαντ στη νίκη επί των Ρόκετς με 125-112. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ με 39 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 18 πόντους.