Η Ζενίτ επέστρεψε στις νίκες στην Euroleague και «έπιασε» και πάλι τετράδα, κάνοντας το «δύο στα δύο» την εφετινή αγωνιστική περίοδο απέναντι στην Αναντολού Εφές

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε με 76-67 της πρωταθλήτριας Ευρώπης στην Αγία Πετρούπολη, για την 23η αγωνιστική και βελτίωσε σε 13-7 το ρεκόρ της, υποχρεώνοντας παράλληλα τους Τούρκους στην 11η ήττα τους σε 21 αγώνες, που βάζει σε κίνδυνο τη θέση τους στην οκτάδα.

Το ξέσπασμα της Ζενίτ στην τρίτη περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 15-6, εξασφαλίζοντας μία διψήφια διαφορά (52-42), έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, με τον Άλεξ Πόιθρες να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια και να οδηγεί εκ τους ασφαλούς τους Ρώσους στη 13η νίκη τους.

Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν απολαυστικός, τελειώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από την Αναντολού, που παρατάχθηκε χωρίς τον Σέιν Λάρκιν, ξεχώρισε ο Βασίλιε Μίτσιτς με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 52-42, 76-67

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 8 (8 ασίστ), Ζαχάροφ, Καράσεφ 6 (2), Κουλάγκιν 9 (2), Μπάρον 13 (3), Πούσκοφ, Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 4 (2/4 δίποντα), Πόιθρες 21 (9/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Πονίτσκα, Μίκι 15 (5/6 δίποντα).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 7 (1), Σίνγκλετον 4 (4/4 βολές), Μπράιαντ, Γκαζί, Μοερμάν 11 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τουντσέρ, Πλάις 2, Μίτσιτς 22 (7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 λάθη), Ντάνστον 4 (5 ασίστ), Σιμόν 17 (8/10 δίποντα)