Στην πρεμιέρα του 44ου Κόπα Αμέρικα η οικοδέσποινα Χιλή κέρδισε με 2-0 τον Ισημερινό σε έναν αγώνα που βασικός αντίπαλος των Χιλιανών ήταν το άγχος.

Το σκορ άνοιξε στο 67ο λεπτό με πέναλτι ο Βιδάλ, το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τους παίκτες του Ισημερινού.

Στο 84ο λεπτό ήταν η ώρα του Αλέξις Σάντσες να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων με τεχνικό πλασέ.

Ο Ματίας Φερνάντες μπήκε στον αγώνα στο 67ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Βαλδίβια και λίγο πριν την λήξη του αγώνα αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Χιλή: Μπράβο, Ίσλα, Μεδέλ, Χάρα, Μένα, Αρανγκίς (85′ Πιζάρο), Ντίαζ, Βιδάλ, Αλέξις Σάντσες, Μποσεζούρ (46΄Βάργκας), Βαλδίβια (67′ M. Φερνάντες)

Ισημερινός: Ντομίνγκες, Αγιοβί, Ατσιλιέρ, Εράσο, Παρέδες, Μαρτίνες (80′ Ιμπάρα), Νομπόα, Λάστρα (67′ Κινιόνες), Μοντέρο, Βαλέντσια, Μπολάνιος