Mε τον Ντόντσιτς να κάνει πάρτι στο παρκέ η πρωταθλήτρια Ευρώπης 2017, Σλοβενία, συνέτριψε με 118-100 τη δευτεραθλήτρια κόσμου, Αργεντινή, στην πρεμιέρα του Γ΄ ομίλου, στο Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ των ανδρών, στο Τόκιο.

Το «τρομερό μωρό» του σλοβενικού μπάσκετ στην παρθενική του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες πέτυχε 48 πόντους με 6 τρίποντα, εκ των οποίων τους 31 στο πρώτο μέρος.

Παράλληλα, ο αστέρας των Μάβερικς μάζεψε και 11 ριμπάουντ (8 στο πρώτο 20άλεπτο), ενώ μοίρασε και 5 ασίστ.

Ο Ντόντσιτς χρειαζόταν μόλις 8 περισσότερους πόντους για να καταρρίψει το ρεκόρ σε Ολυμπιακούς Αγώνες του Όσκαρ Σμιντ με 55 πόντους σε έναν αγώνα, από τη Σεούλ το 1988, στον αγώνα της Βραζιλίας με την Ισπανία. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς ήταν επίσης θετικός στον πρώτο αγώνα της Σλοβενίας, σημειώνοντας 22 πόντους.

Από την «αλμπισελέστε», ο Λουίς Σκόλα στα 41 χρόνια του, πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ, αλλά είδε την ομάδα του να συμβιβάζεται με την ήττα.

Άξιος συμπαραστάτης του Σκόλα ήταν ο Φακούντο Καμπάτσο με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Ντεκ Γκάμπριελ είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η δεύτερη περίοδος αποδείχτηκε καταλυτική ως προς την έκβαση του αγώνα, αφού η Σλοβενία έκανε επιμέρους σκορ 18-30 και ξέφυγε με 42-62 στο ημίχρονο.

Με 59 ριμπάουντ έναντι 32 της Αργεντινής, οι παίκτες του Αλεξάντερ Σέκουλιτς είχαν πολλές δεύτερες ευκαιρίες, τις οποίες αξιοποίησαν για να ξεφύγουν ακόμη και με +30.

Κομισάριος του αγώνα ήταν ο Έλληνας Ανδρέας Παπαδόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-32, 42-62, 66-88, 100-118

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σέρχιο Ερνάντεθ): Σκόλα 23, Καμπάτσο 21 (3), Λαπροβίτολα 8, Μπρουσίνο 5 (1), Μπολμάρο 2, Καφάρο, Ντέλια 7, Ντεκ 17 (1), Βιλντόσα 11, Βαουλέτ 4, Γκαρίνο 2

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλεξάντερ Σέκουλιτς): Ρούπνικ 4 (1), Νίκολιτς 3 (1), Πρέπελιτς 22 (4), Μούριτς 3 (1), Τόμπι 11, Μπλάζιτς 3 (1), Χρόβατ, Ντίμετς 5, Ντράγκιτς 7 (1), Τσάντσαρ 12 (1), Τσεμπάσεκ, Ντόντσιτς 48 (6)