Την πρόκριση για τη φάση των «16» του Champions League σφράγισαν από απόψε, τόσο η Τσέλσι όσο και η Σεβίλλη, μετά τις εκτός έδρας νίκες τους επί των Ρεν και Κράσνονταρ, αντίστοιχα, με 2-1 σκορ.

Στο ματς στη Ρωσία οι Ανδαλουσιανοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με ένα άπιαστο σουτ του Ράκιτιτς έξω από την περιοχή.

Στο 49ο λεπτό οι γηπεδούχοι έριξαν την προειδοποιητική βολή με το δοκάρι του Καμπελά, για να φτάσουν στην ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα με τον Βάντερσον.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως ο Μουνίρ λύτρωσε την ισπανική ομάδα, χαρίζοντάς της το «τρίποντο», που την έστειλε από απόψε στους «16».

Στο άλλο παιχνίδι η Τσέλσι έκανε το 1-0 χάρη σε τέρμα του Χάντσον-Οντόι στο 22ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Γκιρασί στο 85΄.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως ο Ζιρού έκανε το 2-1 για τους Λονδρέζους και έβαλε την υπογραφή του στο «διπλό» της ομάδας του Λάμπαρντ.

Μετά από τις σημερινές ήττες τους οι Κράσνονταρ και Ρεν θα παλέψουν για την τρίτη θέση στον όμιλό τους (5ος) που δίνει το εισιτήριο για τους «32» του Europa League.