Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα η Αναντολού Εφές επιβλήθηκε την Παρασκευή με 89-86 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του φάιναλ φορ της Euroleague, που διεξάγεται στην Κολωνία και έκλεισε θέση για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Η τουρκική ομάδα ήταν κυρίαρχη στο παρκέ για 30 λεπτά, φτάνοντας ακόμη και στο +21, ωστόσο το συγκρότημα του Ιτούδη έκανε ένα εκπληκτικό ντεμαράζ στο τέλος και στρίμωξε στα… σχοινιά τους παίκτες του Αταμάν, που κινδύνευσαν να χάσουν το ματς, λόγω του μπλακ-άουτ που υπέστησαν στην επίθεση.

Πάντως εν τέλει, έστω και δύσκολα, η Εφές πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό, έχοντας ως κορυφαίους τους Μίσιτς (25π., 6ασ.), Σανλί (19π., 8ρ.) και Μπομπουά (15π.).

Στον αντίποδα από ωραίος έγινε… «μοιραίος» στο τέλος (είχε χαμένο τρίποντο ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη), ο Κλάιμπερν (26π., 7ρ.) για την ΤΣΣΚΑ.

Από εκεί και πέρα ο Ντάνιελ Χάκετ είχε 17 πόντους, με 6/8 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Ο «βομβαρδισμός» της Αναντολού Εφές από τα 6.75 με το… καλημέρα του αγώνα (5/6 τρίποντα στο α’ δεκ.), απλοποίησε την κατάσταση για την τουρκική ομάδα, η οποία καθοδηγούμενη από τον Μπομπουά (3/3 τρίποντα) εκτόξευσε τη διαφορά ακόμη και στο +12 (13-25) στα 26΄΄ για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, το κλέψιμο του Στρέλνιεκς λίγο πριν το φινάλε, διαμόρφωσε το 15-25 στο 10΄, δια χειρός του Λετονού γκαρντ.

Η Αναντολού δεν κατέβασε ταχύτητα ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Μίτσιτς να αποτελεί κακό… δαίμονα στην άμυνα της ΤΣΣΚΑ, η τουρκική ομάδα βρέθηκε στο 15΄ στο +15 (24-39). Ωστόσο, οι ατομικές προσπάθειες του Κλάιμπερν, βοήθησαν τους Ρώσους, που υστερούσαν σε δημιουργία, ενώ είχαν υποπέσει σε αδικαιολόγητα λάθη, να κρατήσουν τη διαφορά σε λογικά πλαίσιο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-49).

Η δυναμική εκκίνηση της Αναντολού Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο, που μεταφράστηκε σε επιμέρους σκορ 2-11 και +21 (39-60 στο 23΄), έδειξε να γέρνει πρόωρα την πλάστιγγα υπέρ της τουρκικής ομάδας, αλλά ο Δημήτρης Ιτούδης δεν είχε πει την τελευταία λέξη του.

Ο Έλληνας τεχνικός της ΤΣΣΚΑ παρέταξε ένα κοντό σχήμα, το οποίο έκλεισε όλες τις διόδους της Αναντολού και λεπτό με το λεπτό άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Με τον Λούντμπεργκ, μάλιστα, να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75 και τους Χάκετ, Κλάιμπερν να «τρυπούν» την αντίπαλη ρακέτα, οι Ρώσοι βρέθηκαν στο 39΄ στο -1 (86-87).

Ο Λάρκιν συνέχισε να… ψάχνεται στο παρκέ, τη στιγμή που ο Χίλιαντ σπατάλησε από τα 6.75 την ευκαιρία για… προσπέρασμα. Ωστόσο, ο πρώτος με 1/2 βολές έγραψε το 86-88 με τον κορυφαίο των Ρώσων, Γουίλ Κλάιμμπερν, να προσπαθεί στο 1΄΄ για τη λήξη με τρίποντο να «αρπάξει» τη νίκη-πρόκριση, αλλά είδε την τύχη να του γυρίζει την πλάτη. Ο Λάρκιν ήταν εκεί για το ριμπάουντ, κερδίζοντας το φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 86-89.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-49, 55-71, 86-89

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 15 (2), Χίλιαρντ, Ούχοφ 8 (2), Χάκετ 17, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Φόγτκμαν 6 (2), Κλάιμπερν 26 (1), Σενγκέλια 10, Κουρμπάνοφ 2, Έρικ.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 11 (1), Μπομπουά 15 (3), Σίνγκλετον 1, Μπαλμπάι, Σανλί 19, Μορμάν 6, Μίτσιτς 25 (3), Άντερσον 2, Ντάνστον, Σιμόν 10 (1).