Βραζιλία, Βολιβία, Βενεζουέλα, Περού, Αργεντινή, Κολομβία, Παραγουάη, Κατάρ, Ουρουγουάη, Ιαπωνία, Κολομβία και Χιλή ρίχνονται στη μάχη του Copa America.
Η διοργάνωση του 2019 θα είναι η τρίτη σε τέσσερα χρόνια, ενώ μετά και το τουρνουά του 2020, που φιλοξενούν από κοινού η Κολομβία και η Αργεντινή, θα διεξάγεται κάθε τέσσερα χρόνια, για να υπάρξει ευθυγράμμιση με το ευρωπαϊκό μοντέλο.
Σάο Πάουλο, Πόρτο Αλέγκρε, Σαλβαντόρ, Μπέλο Οριζόντε και Ρίο ντε Τζανέιρο ανοίγουν τις πύλες τους για να υποδεχθούν τη διοργάνωση, η οποία χαρακτηρίζεται από την εξαιρετικά χαμηλή πώληση των εισιτηρίων σε δύο ματς της φάσης των ομίλων.
Αναλυτικά:
1ος Όμιλος
Βραζιλία
Βολιβία
Βενεζουέλα
Περού
1η αγωνιστική
Βραζιλία – Βολιβία (15/6, 03:00 – Μορούμπι, Σάο Πάουλο) ΕΡΤ Sports HD
Βενεζουέλα – Περού (15/6, 22:00 – Αρένα ντο Γκρέμιο, Πόρτο Αλέγκρε) ΕΡΤ Sports HD
2η αγωνιστική
Βολιβία – Περού (19/6, 00:30 – Μαρακανά, Ρίο ντε Ζανέιρο) ΕΡΤ Sports HD
Βραζιλία – Βενεζουέλα (19/6, 03:30 – Ιταϊπάβα Αρένα Φόντε Νόβα, Σαλβαντόρ) ΕΡΤ Sports HD
3η αγωνιστική
Περού – Βραζιλία (22/6, 22:00 – Αρένα Κορίνθιανς, Σάο Πάουλο) ΕΡΤ 1
Βολιβία – Βενεζουέλα (22/6, 22:00 – Μινεϊράο, Μπέλο Οριζόντε) ΕΡΤ Sports HD
2ος Όμιλος
Αργεντινή
Κολομβία
Παραγουάη
Κατάρ
1η αγωνιστική
Αργεντινή – Κολομβία (16/6, 01:00 – Ιταϊπάβα Αρένα Φόντε Νόβα, Σαλβαντόρ) ΕΡΤ Sports D
Παραγουάη – Κατάρ (16/6, 22:00 – Μαρακανά, Ρίο ντε Τζανέιρο) ΕΡΤ Sports HD
2η αγωνιστική
Κολομβία – Κατάρ (20/6, 00:30 – Μορουμπί, Σάο Πάουλο) ΕΡΤ Sports HD
Αργεντινή – Παραγουάη (20/6, 03:30 – Μινεϊράο, Μπέλο Οριζόντε) ΕΡΤ Sports HD
3η αγωνιστική
Κατάρ – Αργεντινή (23/6, 22:00 – Αρένα ντο Γκρέμιο, Πόρτο Αλέγκρε) ΕΡΤ Sports HD
Κολομβία – Παραγουάη (23/6, 22:00 – Ιταϊπάβα Αρένα Φόντε Νόβα, Σαλβαντόρ) ΕΡΤ 1
3ος Όμιλος
1η αγωνιστική
Ουρουγουάη – Εκουαδόρ (17/6, 01:00 – Μινεϊράο, Μπέλο Οριζόντε) ΕΡΤ Sports HD
Ιαπωνία – Χιλή (18/6, 02:00 – Μορουμπί, Σάο Πάουλο) ΕΡΤ Sports HD
2η αγωνιστική
Ουρουγουάη – Ιαπωνία (21/6, 02:00 – Αρένα ντο Γκρέμιο, Πόρτο Αλέγκρε) ΕΡΤ Sports HD
Εκουαδόρ – Χιλή (22/6, 02:00 – Ιταϊπάβα Αρένα Φόντε Νόβα, Σαλβαντόρ) ΕΡΤ Sports HD
3η αγωνιστική
Χιλή – Ουρουγουάη (25/6, 02:00 – Μαρακανά, Ρίο ντε Τζανέιρο) ΕΡΤ Sports HD
Εκουαδόρ – Ιαπωνία (25/6, 02:00 – Μινεϊράο, Μπέλο Οριζόντε) ΕΡΤ 1
-Στα προημιτελικά προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου, καθώς και οι δύο καλύτεροι τρίτοι.