Κολομβία και Αργεντινή είναι οι ομάδες που «τσέκαραν» τα εισιτήρια για τα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα από τον Β΄ όμιλο, μετά τις νίκες τους με 1-0 και 2-0, αντίστοιχα, επί των Παραγουάης και Κατάρ. Από τα αποψινά αποτελέσματα ευνοήθηκε και το Περού, καθώς με 4 βαθμούς θα είναι σίγουρα μια από τις δύο καλύτερες τρίτες ομάδες των τριών ομίλων και θα βρεθεί επίσης στους «8», αφού η Παραγουάη έμεινε στους 2 πόντους, με ισάριθμες ισοπαλίες και θα περιμένει τον αυριανό αγώνα της Ιαπωνίας με τον Ισημερινό για να δει αν θα προκριθεί.

Στην «Αρένα Φόντε Νόβα» στο Σαλβαδόρ, οι «καφετέρος» του Κάρλος Κεϊρός νίκησαν 1-0 την «αλμπιρόχα» με γκολ του Γκουστάβο Κουέγιαρ στο 31ο λεπτό και πήραν πανηγυρική πρόκριση με το απόλυτο της συγκομιδής, καθώς έκαναν το «3 στα 3». Η «αλμπισελέστε», από την πλευρά της, επιβλήθηκε με 2-0 του Κατάρ στην «Αρένα ντο Γκρέμιο» του Πόρτο Αλέγκρε, κατέλαβε τη δεύτερη θέση και θα παίξει με τη Βενεζουέλα. Το σκορ για την ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι άνοιξε ο Λαουτάρο Μαρτίνες μόλις στο 4ο λεπτό και έκλεισε ο Σέρχιο «Κουν» Αγουέρο στο 82΄. Το Κατάρ ήταν τέταρτο στον όμιλο και αποκλείστηκε.