Η Αλγερία αποδείχθηκε πιο τυχερή, αλλά και ψύχραιμη, στη διαδικασία των πέναλτι (4-3) με την Ακτή Ελεφαντοστού κι έγινε η προτελευταία ομάδα που πήρε το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς του Κόπα Άφρικα.

Ο αγώνας στο Σουέζ τελείωσε ισόπαλος, 1-1, στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση, οπότε οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα», όπου το συγκρότημα του Μπελμαντί ευστόχησε 4 φορές, εν αντιθέσει με τους παίκτες του Καμαρά, που είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, μετά το χαμένο πέναλτι του Μπελαϊλί (πέμπτο), αλλά ο Ντιέ απέτυχε να σκοράρει.

Η Αλγερία προηγήθηκε με τον Φενγκούλι στο 20΄ και είχε την ευκαιρία στο 48΄ να «καθαρίσει» σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση, ωστόσο, ο Μπουνετζιάχ απέτυχε να σκοράρει από την «ασβεστένια βούλα». Η Ακτή βρήκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 62΄ με τον Κότζια και παρά τις προσπάθειες των 22 παικτών το σκορ αυτό διατηρήθηκε και στα 120 λεπτά.