Κυπελλούχος Κύπρου αναδείχθηκε την Τετάρτη ο ΑΠΟΕΛ, καθώς επιβλήθηκε με 4-2 της ΑΕ Λεμεσού στον τελικό της Λάρνακας.

Το ματς σημαδεύτηκε από σοβαρά επεισόδια που ξέσπασαν στο 60ο λεπτό, όταν οπαδοί της ΑΕΛ συγκρούστηκαν με την αστυνομία. Η κατάσταση ήταν χαωτική και ο τελικός διεκόπη για περίπου 35 λεπτά.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε στο 11΄ με τον Σέμα, όμως ο Ντε Βινσέντι ισοφάρισε στο 31΄ και στη συνέχεια ο Εφραίμ με δύο γκολ (45΄,53΄) καθάρισε το ματς και χάρισε στον ΑΠΟΕΛ το 21ο κύπελλο της Ιστορίας του και δεύτερο διαδοχικό.

Το 4-1 διαμόρφωσε ο Γιον Αρνε Ρίισε στο 60΄, ακριβώς που ξεκινήσουν τα επεισόδια, ενώ στο 90΄ μείωσε για την ΑΕΛ ο Σιέλης διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Καρλάο, Αμορίν, Ρίσε, Σέρτζιο, Λάνινγκ, Μοράις, Αλωνεύτης (69΄ Τιάγκο Γκόμες), Εφραίμ (64΄ Χαραλαμπίδης), Ντε Βινσέντι (86΄ Αλεξάνδρου), Τζιμπούρ.

ΑΕΛ: Φεγκρους, Ελευθεριου, Σαμπου, Σιέλης, Καρλίτος (80΄ Εντμάρ), Μπεμπέ, Σακέτι (56΄ Ταγκμπατζούμι), Γκουιντιλαγιέ. Σαρτινέρο, Καλό, Σέμα (81΄ Οχένε)