Ένα ματς… θρίλερ διεξήχθη στην «Cadillac Arena» του Πεκίνου, με την Πολωνία να δυσαρεστεί στην παράταση 79-76 την «οικοδέσποινα» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, Κίνα.

Οι παίκτες του Τέιλορ διπλασίασαν τις νίκες τους και βρίσκονται αγκαλιά με την πρώτη θέση του 1ου ομίλου, αφού στην 3η και τελευταία αγωνιστική της Α΄ φάσης αντιμετωπίζουν την αδύναμη Ακτή Ελεφαντοστού (11:00π.μ.) την Τετάρτη (4/9).

Για τη 2η θέση θα παλέψει με τη Βενεζουέλα η Κίνα, την ίδια ημέρα στις 15:00.

Οι Κινέζοι τα έδωσαν όλα, έκλειναν τους διαδρόμους στους παίκτες του Μάικ Τέιλορ και η αστοχία των τελευταίων στα μακρινά σουτ επέτρεπε στην Κίνα να ελπίζει σε μία δεύτερη νίκη.

Στο τέλος της κανονικής περιόδου, οι διαιτητές έδωσαν… αμφισβητούμενο φάουλ στον Σλότερ 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Τζιγούει Ζάο ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 72-69 και μετά το φάουλ του Μινγκουί Σουν, ο Σλότερ μείωσε σε 72-71.

Ο Πονίτκα όμως έκλεψε την μπάλα, βγήκε μόνος του στον αιφνιδιασμό και ο Ρουί Ζάο τον σταματησε με σκληρό φάουλ στην προσπάθεια του Πολωνού για λέι απ, στα 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας.

Ο σούτινγκ γκαρντ της Λοκομοτίβ Κουμπάν ευστόχησε όμως μόνο στην πρώτη βολή, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση (72-72).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, πάντως ο Πονίτκα έβαλε τις βολές όσες φορές πήρε θέση μετά από φάουλ και η Πολωνία απέφυγε μία ντροπιαστική ήττα, όχι όμως και μία κακή εμφάνιση κατά την οποία αδυνατούσε να περάσει την μπάλα στη ρακέτα, παρά τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της Πολωνίας αναδείχτηκε ο… παρ’ ολίγον μοιραίος στο τέλος της κανονικής διάρκειας, Μάρκους Πονίτκα με 25 πόντους με 11/17 βολές και 9 αμυντικά ριμπάουντ, ενώ ο Εϊ Τζέι Σλότερ είχε 22 πόντους με 3/9 τρίποντα.

Από την Κίνα, ο έμπειρος Γι Γιανλιάν πέτυχε 24 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσαν οι Ζελίν Βανγκ και Κι Ζου.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-39, 54-57, 72-72 κ.α., 76-79 παρ.

ΚΙΝΑ (Λι Ναν): Γκουό 6, Βανγκ 10, Ζάι 7, Ζάο Τζ. 7 (1), Ζου 10 (1), Αμπουντουρεξίτι, Φανγκ, Γι 24 (2), Ζάο Ρ. 9 (1), Σουν 3 (1)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μάικ Τέιλορ): Τσελ 7 (1), Χρίτσιανουκ 4, Πονίτκα 25, Σλότερ 22 (3), Βατσίνσκι 4, Μπαλτσερόφσκι 6 (1), Κόζαρεκ, Κούλιγκ 6, Σοκολόφσκι 3, Ολέινιτσακ 2