Την ευκαιρία να διεκδικήσει το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της ιστορίας της σε Παγκόσμιο Κύπελλο θα έχει η Ισπανία στη διοργάνωση της Κίνας, καθώς αναδείχθηκε νικήτρια στο παιχνίδι-«θρίλερ» κόντρα στην Αυστραλία.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Σκαριόλο επικράτησε στον πρώτο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης, που διεξήχθη στο Πεκίνο, με 95-88 των «καγκουρό», έπειτα από δύο παρατάσεις, σε ένα παιχνίδι όπου έσπασαν καρδιές.

Το 71-71 που ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας έστειλε το ματς στην παράταση, ωστόσο το τέλος του έξτρα πενταλέπτου βρήκε εκ νέου τις δύο ομάδες ισόπαλες με 80-80, με αποτέλεσμα να υπάρξει και δεύτερη παράταση, όπου εκεί οι «φούριας ρόχας» κατάφεραν να λυγίσουν την αντίσταση των Αυστραλών.

Η ομάδα του Σκαριόλο, η οποία στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 11 πόντους, την Κυριακή (15/9, 15.00) θα παλέψει για την πρώτη θέση απέναντι στη νικήτρια του δεύτερου χρονικά ημιτελικού ανάμεσα στην Αργεντινή και τη Γαλλία, το τζάμπολ του οποίου είναι προγραμματισμένο για σήμερα στις 15.00.

Στον αντίποδα, η απογοητευμένη Αυστραλία, που πάλεψε μέχρις εσχάτων στην παρθενική της συμμετοχή σε ημιτελικό, θα αντιμετωπίσει την ηττημένη του ημιτελικού Αργεντινή-Γαλλία, στις 11.00 το πρωί της Κυριακής (15/9), στον… «μικρό» τελικό.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γκασόλ με 33 πόντους, 19 είχε ο Ρούμπιο, ενώ με 17 ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Γιουλ. Από το συγκρότημα του Λεμάνις ξεχώρισε ο Μιλς με 34 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Κέι και 12 ο Μπόγουτ.

Η Ισπανία μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 5-0, ενώ συνέχισε να κρατά το προβάδισμα (11-6 στο 5’) μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια, οι Αυστραλοί ανέβασαν την απόδοσή τους, βελτιώθηκαν στην άμυνα και βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τρίποντο του Ντελαβεντόβα (19-17).

Με χουκ του Μπόγουτ έκαναν το 21-19, με τον Γιουλ όμως να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή, γράφοντας το 22-21 υπέρ της ομάδας του Σκαριόλο στο 10’.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με ηγέτη τον Μιλς τα «καγκουρό» έφτασαν να προηγούνται με 32-24 στο 15’, βάζοντας δύσκολα στους Ισπανούς, που εν συνεχεία γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη, που έφερε αποτελέσματα.

Πάντως, η Αυστραλία δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +5 (37-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Αυστραλία με τρίποντο του Μιλς έφτασε ξανά στο +8 (40-32), ενώ με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Κει εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, κάνοντας το σκορ 50-39.

Στη συνέχεια οι Ισπανοί αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 12-5 μείωσαν σε 55-51, που ήταν το αποτέλεσμα στο 30΄.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έσπασαν καρδιές… Το συγκρότημα του Σκαριόλο βρέθηκε να χάνει με επτά πόντους (67-60 στο 36′), ωστόσο κατάφερε με δύο εύστοχες βολές του Γκασόλ να προηγηθεί, 8.7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Ο Μιλς κέρδισε φάουλ, έβαλε τη μία από τις δύο βολές, κι έτσι διαμορφώθηκε το 71-71, που έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ, με τους Αυστραλούς να προηγούνται με 80-78 χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Μιλς, με μόλις 14 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη.

Εντούτοις, ο Γκασόλ απάντησε από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας, ισοφαρίζοντας σε 80-80, σκορ που διατηρήθηκε, καθώς στην τελευταία επίθεση της Αυστραλίας ο Ντελαβεντόβα ήταν άστοχος.

Έτσι υπήρξε και δεύτερη παράταση στο παιχνίδι, όπου εκεί τα δύο τρίποντα του Σέρχιου Γιουλ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +7 (89-82) για τους Ισπανούς, που εν τέλει με σκορ 95-88 πανηγύρισαν για δεύτερη φορά την πρόκριση σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά το 2006 στη Σαϊτάμα, όπου είχαν κατακτήσει το χρυσό, επικρατώντας της Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 32-37, 51-55, 71-71 (κ.α.), 80-80 παρ., 95-88 2η παρ.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σέρτζιο Σκαριόλο): Μπεϊράν, Κλαβέρ 9, Φερνάντεθ 2, Γκασόλ 33 (3), Ερνανγκόμεθ Χ. 8 (2), Ερνανγκόμεθ Ου. , Γιουλ 17 (4), Οριόλα, Ρίμπας 7 (1), Ρούμπιο 19 (1)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Αντρέι Λεμάνις): Μπόγκατ 12, Ντελαβίντοβα 6 (2), Γκούλντινγκ 5 (1), Λάντεϊλ 3 (1), Μιλς 34 (4), Μπέινς , Κρικ 2, Ινγκλς 4, Κέι 16