Ακατάλληλο για… καρδιακούς ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στους Σπερς και τους Ρόκετς, καθώς κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, με την ομάδα του Σαν Αντόνιο να επικρατεί τελικά με 135-133 σκορ.

Αξίζει, πάντως, να σημειωθεί ότι η ομάδα του Χιούστον κατέθεσε ένσταση για το συγκεκριμένο ματς, λόγω του καρφώματος του Τζέιμς Χάρντεν που δεν μέτρησε από τους διαιτητές, αφού δεν το είδαν.

Οι «ρουκέτες» ήταν μπροστά στο σκορ με 102-89 με 7:50 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα.

Αρχικά ο διαιτητής παραδέχτηκε το λάθος του, αλλά οι Ρόκετς δεν μπορούσαν να κάνουν challenge, αφού είχαν περάσει τα 30 δευτερόλεπτα που τους επιτρέπεται να το πράξουν με βάση τους κανονισμούς που ισχύουν στο ΝΒΑ.

Το αίτημα της ομάδας του Χιούστον για να πάρει τη νίκη ή έστω να επαναληφθούν τα τελευταία 7:50″ του ματς θα εξεταστεί και θα κριθεί από την αρμόδια επιτροπή του ΝΒΑ, χωρίς ωστόσο να έχει μεγάλες ελπίδες για… δικαίωση.