Η κορυφή της Μπουντεσλίγκα αρχίζει να… ζαλίζει τη Λειψία, καθώς ηττήθηκε με 2-0 στη Φρανκφούρτη από την Άιντραχτ και πλέον νιώθει «καυτές» τις «ανάσες» των έτερων διεκδικητών του τίτλου.

Οι πρωτοπόροι της λίγκας, που γνώρισαν την τρίτη ήττα τους στο πρωτάθλημα, δεν είχαν «απαντήσεις» στο γρήγορο τέρμα της Άιντραχτ στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου κι έμειναν οριστικά με άδεια χέρια, μετά και το δεύτερο γκολ του Κόστιτς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, αναρριχήθηκε προς το παρόν η Γκλάντμπαχ, που ξεπέρασε το «σοκ» από το γκολ του Κουάισον στο 11΄, ισοφάρισε γρήγορα τη Μάιντς κι έφτασε στην ανατροπή (3-1) με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Σημαντικό «διπλό» με 2-1, που την απομάκρυνε από την «ουρά» του βαθμολογικού πίνακα, σημείωσε η Χέρτα στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, ενώ η Ουνιόν Βερολίνου έπιασε την Αουγκσμπουργκ στους 23 βαθμούς, μετά την άνετη εντός έδρας νίκη της με 2-0, «χτυπώντας» δις στο δεύτερο μέρος.

Τέλος, η Πάντερμπορν έκανε τη μίνι-έκπληξη της αγωνιστικής, περνώντας με 2-0 από το «σπίτι» της Φράιμπουργκ, που έχασε έδαφος στη μάχη για την 6η θέση και το «εισιτήριο» του Europa League. Με τους νικητές αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Σεμπάστιαν Βασιλειάδης.