Προβάδισμα για να βρεθεί στους ομίλους του Europa League απέκτησε η Σέλτικ, καθώς την Τετάρτη επικράτησε με 2-0 της Αλκμάαρ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Μετά από σέντρα του Τέρνμπελ απ’ τα αριστερά, ο Κιόγκο Φουρουχάσι άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό για την ομάδα του Ποστέκογλου, ενώ ο Ιάπωνας ήταν και ο δημιουργός του δεύτερου γκολ, καθώς μετά από δική του ασίστ, ο Τζέιμς Φόρεστ διπλασίασε τα τέρματα των Σκωτσέζων, στο 61ο λεπτό.

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα, ο Τζέιμς Φόρεστ πήρε την κατοχή στην περιοχή μετά από πάσα του Φουρουχάσι, το σουτ του κόντραρε πάνω στον Λέσερτ και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Σέλτικ θα ταξιδέψει στην Ολλανδία την επόμενη εβδομάδα με ανεβασμένη ψυχολογία, έχοντας στόχο να «τελειώσει» αυτό που άρχισε απόψε, στο «Σέλτικ Παρκ».