Το τέταρτο εφετινό «διπλό», δίνοντας παράλληλα τέλος στις έξι διαδοχικές της ήττες, πανηγύρισε η Άλμπα Βερολίνου (8-13, 14η θέση) στη Βιτόρια.

Η γερμανική ομάδα επικράτησε με 84-77 της Μπασκόνια, για την 21η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους Βάσκους στην τρίτη διαδοχική ήττα και δωδέκατη στο σύνολο, κρατώντας τους μακριά από την οκτάδα.

Το ξέσπασμα της τρίτης περιόδου σε άμυνα και επίθεση, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ (21-11), βοήθησε την Άλμπα να πετύχει την ανατροπή και να εξασφαλίσει στο 30΄ μία διαφορά (+6, 67-61), η οποία αποτέλεσε «μαξιλαράκι ασφαλείας» στην προσπάθεια αντεπίθεσης των Βάσκων στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ανατροπή στον… επίλογο, πλησίασαν στο -3 στο 38΄ (74-77), αλλά το τρίποντο του Μάουντο Λο στο επόμενο λεπτό (74-82) έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα των Βάσκων για ανατροπή.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Πέιτον Σίβα με 14 πόντους, ενώ από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Ακίλε Πολονάρα με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 50-46, 61-67, 77-84

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 10 (2/9 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τζέκιρι 2, Χένρι 6 (3/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Σεντερκέσκις 8, Πίτερς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 8 (1), Γκεντράιτις 10 (2/6 τρίποντα), Πολονάρα 23 (5/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κούρουκς 3 (1).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεθ): Λο 13 (3/5 τρίποντα), Σίβα 14 (2/7 τρίποντα), Έρικσον 11 (1), Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (1), Ολίντε 2, Φοντέκιο 13 (3), Τίμαν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέιντζερ 7 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Σίκμα 3 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Λάμερς 10.