Οι όποιες ελπίδες είχαν απομείνει στην Κύπρο για τη διεκδίκηση της 2ης θέσης στον 9ο όμιλο των προκριματικών του EURO 2020 εξανεμίστηκαν το βράδυ της Παρασκευής στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας.

Αν και ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, η ομάδα της Μεγαλονήσου παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία, με σκορ 1-1, στο Καζακστάν κι έτσι έμεινε μακριά από τις νίκες για τέταρτο συνεχόμενο ματς.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σκέτκιν.

Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» την ισοφάριση στο 20ό λεπτό με το δοκάρι του Σωτηρίου. Ο στράικερ της Κοπεγχάγης, όμως, «χτύπησε» στο 39΄ μετά από πολύ όμορφη προσπάθεια και ασίστ του Ιωάννου (1-1).

Οι Κύπριοι, που διαμαρτυρήθηκαν έντονα για δύο πέναλτι στο δεύτερο μέρος, έχασαν πολλές ευκαιρίες, αλλά το σκορ δεν άλλαξε κι έτσι έμειναν στην προτελευταία θέση του 9ου γκρουπ με μόλις 4 βαθμούς, μετά από 5 αγωνιστικές.