Βραδιά των «break» ήταν η αποψινή, καθώς η Ζαλγκίρις βάδισε στα χνάρια της Μπασκόνια (νίκησε 78-68 την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα) καταφέρνοντας να σπάσει την έδρα της Φενέρμπαχτσε με 82-80 σκορ.

Με απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ για 30 λεπτά, η oμάδα του Γιασικεβίτσιους κυριάρχησε στο «Ulker Sports and Event Hall» και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, η οποία μεταφέρεται πλέον στο Κάουνας, όπου θα διεξαχθούν την επόμενη εβδομάδα το τρίτο και το τέταρτο παιχνίδι.

To 13-6 που έγραψε ο φωτεινός πίνακας στο 5΄ άφηνε να εννοηθεί ότι το ματς θα κυλούσε ήρεμα για τη Φενέρ.

Ωστόσο, οι Λιθουανοί ενεργοποίησαν τη σκληρή -στα όρια του φάουλ- άμυνα τους, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με τον Εντγκάρας Ουλανόβας να ντύνεται… εκτελεστής οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο πέτυχαν την ανατροπή, αλλά έχοντας διάρκεια στο παιχνίδι τους βρέθηκαν στο 26΄ στο +17 (46-63), για να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +14 (52-66).

Στον… επίλογο του αγώνα και με τον Ομπράντοβιτς να έχει πάρει τη γνωστή… απόχρωση από τα νεύρα και τις φωνές, οι Τούρκοι απέδωσαν σε άμυνα και επίθεση, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 22-7, με το οποίο ισοφάρισαν σε 80-80 με 39 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη.

Στα 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, πάντως, ο Ουλανόβας αξιοποίησε την ασίστ από τον Γκριγκόνις, γράφοντας το 80-82, το οποίο ήταν και τελικό, καθώς το λάθος του Γκούντουριτς που ακολούθησε (πάτησε τη γραμμή) καταδίκασε τη Φενέρ…

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ενγκάρας Ουλανόβας με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από την τουρκική ομάδα ξεχώρισε ο Λουίτζι Ντατόμε με 17, με τον Κώστα Σλούκα να ακολουθεί με 15 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 58-73, 80-82