Στις νίκες επέστρεψε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο η Γουλβς, η οποία μετά τις ήττες από την Άρσεναλ και τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ επανάκαμψε και θριάμβευσε την Κυριακή με 3-0 επί της Έβερτον στο «Μολινό», στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής.

Τα πάντα σε αυτό το παιχνίδι κρίθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στην αρχή του δεύτερου: στις καθυστερήσεις ο Ντανιέλ Ποντένσε, που ξεκίνησε για πρώτη φορά μετά τη μεταγραφή του βασικός στους «Λύκους», κέρδισε πέναλτι από τον Ντιν και ο Ραούλ Χιμένες άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα στο 45΄+3.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους ο Λεάντερ Ντεντόνκερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του «κλειδώνοντας» τη νίκη, για να δώσει θριαμβευτική χροιά στην επιτυχία της Γουλβς του ο Ντιόγο Ζότα (είχε μπει αλλαγή) στο 74ο λεπτό.

Με τη νίκη της η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των 16 του Europa League προσπέρασε τη Σέφιλντ, ανέβηκε στην έκτη θέση και κρατά το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ διατηρεί κάποιες ελπίδες για την τετράδα, με συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο χρησιμοποίησε τους: Πατρίσιο, Μπολί, Κόντι, Σάις, Ντόχερτι, Ντεντόνκερ, Νέβες, Τζόνι, Ποντένσε (71΄ Τραορέ), Νέτο (56΄ Ζότα), Χιμένες (78΄ Μουτίνιο).