Πληρώνοντας την κακή της απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Κύπρου γνώρισε την ήττα με 2-1 σκορ τη Δευτέρα από την Ουαλία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου προκριματικού του Euro 2016.

Οι γηπεδούχοι, που φιγουράρουν στην κορυφή του συγκεκριμένου γκρουπ, πήραν αρκετά γρήγορα «αέρα» δύο τερμάτων, χάρη στα γκολ των Κότεριλ (13′), Ρόμπσον-Κανού (23′).

Η Κύπρος μείωσε με τον Λαμπάν στο 36′ από λάθος του τερματοφύλακα των Ουαλών, ενώ διεκδίκησε την ισοπαλία στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η ομάδα του Κόουλμαν έμεινε με 10 παίκτες (47′) λόγω αποβολής του Κινγκ με απευθείας κόκκινη, για χτύπημα εκτός φάσης στον Μακρίδη.

Εντούτοις το συγκρότημα του Χριστοδούλου δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε, όταν ο Εφραίμ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ στο 84΄, κι έτσι το 2-1 υπέρ των Ουαλών διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

«Σφαλιάρα» για την Ολλανδία

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα φυσικά ξεχώρισε η ήττα-σοκ που υπέστη η Ολλανδία με 2-0 σκορ από την Ισλανδία, στο πλαίσιο του 1ου ομίλου. Αντίθετα εύκολο έργο είχαν η Κροατία (6-0 το Αζερμπαϊτζάν), η Τσεχία (4-2 το Καζακστάν) και το Ισραήλ (4-1 την Ανδόρα).

(Τα γκολ της Ισλανδίας απέναντι στους «οράνιε»)