Μετά από τρεις σερί νίκες στο ξεκίνημα της Premier League η Τότεναμ γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, στο «Σέλχαρστ Παρκ» του Λονδίνου από την Κρίσταλ Πάλας με 3-0.

Η εναρκτήρια αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό από την φάση του 58ου λεπτού, όταν ο διαιτητής Μος απέβαλλε τον αμυντικό των «πετεινών», Τανγκάνγκα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα (είχε δεχθεί την πρώτη πέντε λεπτά νωρίτερα).

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και στα τελευταία 15 λεπτά πέτυχαν τρία γκολ, τα δύο με τον Γάλλο επιθετικό, Εντουάρ, ο οποίος δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (84΄) έκανε το 2-0 και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Για την Κρίσταλ Πάλας η σημερινή ήταν η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 2 ισοπαλίες και μία ήττα. Το σκορ είχε ανοίξει στο 75΄ ο Ζαχά, ο οποίος είχε και την ασίστ στο 2-0 της ομάδας του.