Χαμογέλασε, επιτέλους η Νόριτς καθώς για την 22η αγωνιστική της Premier League επικράτησε με 2-1 της Έβερτον, ξεφεύγοντας από την τελευταία θέση της κατάταξης. Η Νιουκάστλ παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Γουότφορντ ενώ νίκη οκτάδας σημείωσε η Γουλβς που επιβλήθηκε 3-1 της Σαουθάμπτον.

Στο «Κάροου Ρόουντ», η Νόριτς ευτύχησε να σκοράρει δις σε διάστημα 90 δευτερολέπτων. Σε σέντρα του Τζος Σάρτζεντ, ο Μάικλ Κιν έκανε την προβολή κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 στο 16’. Πρώτο γκολ στην Premier League για την ομάδα του Ντιν Σμιθ από τις 30 Νοεμβρίου – πάνω από οκτώ αγωνιστικές ώρες!

Προτού, μάλιστα, κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, οι Μπράντον Γουίλιαμς και Ανταμ Άιντα έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον δεύτερο να πλασάρει τον Τζόρνταν Πίκφορντ για το 2-0.

Τα «ζαχαρωτά» αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος. Ο Ριτσάρλισον μπήκε αλλαγή στο 54’ και έξι λεπτά μετά με θεαματικό τρόπο μείωσε σε 2-1, σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος, φέρνοντας σε ακόμα πιο δύσκολη θέση τον Ράφα Μπενίτεθ. Ο Δημήτρης Γιαννούλης πέρασε ως αλλαγή στο 80’ για τη Νόριτς και ο Χρήστος Τζόλης μπήκε στο 87’.

Στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», η Νιουκάστλ απέτυχε για μια ακόμα φορά να κερδίσει, μένοντας στο 1-1 με τη Γουότφορντ. Δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 11’ σε προσπάθεια του Ζοέλινγκτον, αλλά η πίεσή τους έφερε αποτέλεσμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Αλέν Σεν-Μαξιμίν με υπέροχη ατομική ενέργεια ξέφυγε από δύο αντιπάλους και με πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπεν Φόστερ, για το 1-0 στο 49’. Οι «χόρνετς» πήραν τα ηνία στη συνέχεια και δικαιώθηκαν στο 88’, όταν από μπαλιά του Κίκο Φεμένια, ο Ζοάο Πέδρο με κεφαλιά νίκησε τον Μάρτιν Ντουμπράβκα για το τελικό 1-1.

Καλύτερη η Σαουθάμπτον στο «Μολινό» στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο οι «λύκοι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 37’. Ο Γιαν Μπέντναρεκ ανέτρεψε τον Ραγιάν Αϊτ Νούρι εντός περιοχής και, έπειτα από την εξέταση της φάσης από τον VAR, ο Ραούλ Χιμένεθ ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών για το 1-0.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ζοσέ Σα, με τον πρώην τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να σταματάει την κεφαλιά του Μοχάμεντ Σαλισού, την προβολή του Νέιθαν Τέγια και το σουτ του Οριόλ Ρομέου. Κι αφού δεν ισοφάρισαν οι «άγιοι», ήρθε το 2-0 από κοντά με τον Κόνορ Κοάντι. Παρά τη μείωση του σκορ με το φάουλ του Τζέιμς Γουάρντ-Πράουζ στο 84’, η Γουλβς «σφράγισε» τη νίκη με το γκολ του Αντάμα Τραορέ στις καθυστερήσεις.