Το αυτογκόλ του Μάικλ Κιν στο 24΄ έμελλε να κρίνει την τελευταία αναμέτρηση της 33ης αγωνιστικής της Premier League και να αναδείξει νικήτρια την Τότεναμ επί της Έβερτον με 1-0.

Η αήττητη μετά την επανέναρξη της σεζόν ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε την ευκαιρία στη συνέχεια να ισοφαρίσει, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, αλλά τελικά το γκολ δεν ήρθε και οι «πετεινοί» επέστρεψαν στα «τρίποντα» μετά την ήττα τους από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και ταυτόχρονα παρέμειναν «ζωντανοί» στο παιχνίδι της εξόδου στην Ευρώπη.

Στο ημίχρονο του αγώνα πάντως, παραλίγο να ανάψει μεγάλη «φωτιά» στην Τότεναμ, καθώς όταν ο διαιτητής έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια, ο Ούγκο Λιορίς κινήθηκε με πολύ άγριες διαθέσεις προς τον συμπαίκτη του Χέουνγκ-Μιν Σον, τον οποίο άρχισε να σπρώχνει.

Αμέσως μπήκαν στη μέση οι Σισοκό και Λο Σέλσο για να συγκρατήσουν τον Γάλλο γκολκίπερ, ο οποίος συνέχισε να τα «ψέλνει» προς τον Νοτιοκορεάτη επιθετικό.

Ο λόγος του «καυγά» και του «ξεσπάσματος» του Λιορίς, ήταν -σύμφωνα με το Reuters- το γεγονός ότι ο Σον δεν έδειξε ιδιαίτερο αμυντικό… ζήλο στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου αφήνοντας τον Ριτσάρλισον να περάσει εύκολα και να βγάλει μία επικίνδυνη σέντρα προς τα καρέ της Τότεναμ.

Αναλυτικα τα αποτελέσματα:

Νόριτς-Μπράιτον 0-1

(25΄ Τροσάρ) Λέστερ-Κρίσταλ Πάλας 3-0

(49΄ Ιχεανάτσο, 77΄, 90΄ Βάρντι) Μάντσεστερ Γ.-Μπόρνμουθ 5-2

(29΄, 54΄ Γκρίνγουντ, 35΄πεν. Ράσφορντ, 45΄ Μαρσιάλ, 59΄ Φερνάντες – 16΄ Στάνισλας, 50΄ Κινγκ) Γουλβς-Αρσεναλ 0-2

(43΄ Σάκα, 86΄ Λακαζέτ) Τσέλσι-Γουότφορντ 3-0

(28΄ Ζιρού, 43΄πεν. Γουίλιαν, 90+2΄ Μπάρκλεϊ) Μπέρνλι-Σέφιλντ Γ. 1-1

(43΄ Ταρκόφσκι – 80΄ Ιγκαν) Νιούκαστλ-Γουέστ Χαμ 2-2

(17΄ Αλμιρόν, 67΄ Σέλβεϊ – 4΄ Αντόνιο, 65΄ Σούσεκ)

Λίβερπουλ-Αστον Βίλα 2-0

(71΄ Μανέ, 89΄ Τζόουνς) Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σ. 1-0

(16΄ Άνταμς) Τότεναμ-Εβερτον 1-0