Νικήτρια στο ντέρμπι της Ρώμης αναδείχθηκε η Ρόμα, η οποία στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, επικράτησε 2-0 της Λάτσιο και διατήρησε το απόλυτο νικών και το ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα του Καμπιονάτο.

Ο Μπαλτζαρέτι άνοιξε το σκορ στο 63΄ και ο Λιάιτς με πέναλτι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, αφού οι «λατσιάλι» είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 81΄, λόγω αποβολής του Αντρέ Ντίας. Ο Βασίλης Τοροσίδης έμεινε για άλλη μία φορά στον πάγκο των «τζιαλορόσι».

Από εκεί και πέρα, η Γιουβέντους δυσκολεύτηκε αρκετά με τη νεοφώτιστη Βερόνα. Αρχικά βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως ο Τέβες ισοφάρισε γρήγορα και ο Φερνάντο Γιορέντε στην εκπνοή του ημιχρόνου σκόραρε με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Βιδάλ και λανθασμένη εκτίμηση του Βαγγέλη Μόρα, με τους πρωταθλητές να παίρνουν τελικά τη νίκη με 2-1.

Τα αποτελέσματα:
Κάλιαρι-Σαμπντόρια 2-2 (26΄ Εκνταλ, 90+1΄ Κόντι – 89΄ Γκαμπιατίνι, +90+3΄ Ντε Σιλβέστρι)
Κιέβο-Ουντινέζε 2-1 (14΄ Πελισιέρ, 40΄ Ριγκόνι – 2΄ Ρετζινάλντο)
Τζένοα-Λιβόρνο 0-0
Σασουόλο-Ίντερ 0-7 (7΄ Παλάσιο, 23΄ Ταϊντέρ, 33΄αυτ. Πουτσίνο, 53΄ Αλβαρες, 63΄, 83΄ Μιλίτο, 75΄ Καμπιάσο)
Αταλάντα-Φιορεντίνα 0-2 (41΄ Φερνάντες, 69΄ Ρόσι)
Μπολόνια-Τορίνο 1-2 (29΄ Νατάλι – 2΄ Ντ΄Αμπρόζιο, 45΄+πεν. Τσέρτσι)
Κατάνια-Πάρμα 0-0
Γιουβέντους-Βερόνα 2-1 (40΄ Τέβες, 45΄+ Γιορέντε – 36΄ Κατσιατόρε)
Ρόμα-Λάτσιο 2-0 (63΄ Μπαλτζαρέτι, 90΄+ πεν. Λιάιτς)
Μίλαν-Νάπολι 21:45