Η Άρσεναλ, αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των «16» του Europa League (11 και 18 Μαρτίου), αρχίζει πλέον να… συνέρχεται αγωνιστικά, πλησιάζοντας τις θέσεις της Ευρώπης. Τρία 24ωρα μετά την πρόκρισή της στους «16» του Europa -με ανατροπή επί της Μπενφίκα- έκανε ακόμη μία ανατροπή, αυτή τη φορά στο «King Power Stadium» επί της Λέστερ, την οποία νίκησε με 3-1 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Τίλεμανς, όμως ένα ξέσπασμα της Άρσεναλ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έφερε τα… πάνω-κάτω. Ο Νταβίντ Λουίζ ισοφάρισε στο 39′ και ο Λακαζέτ με πέναλτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε προβάδισμα στους «κανονιέρηδες». Στο β’ ημίχρονο οι Λονδρέζοι συνέχισαν να είναι πολύ επιθετικοί και βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Πέπε στο 52′.

Ο Μίκελ Αρτέτα παρέταξε την Άρσεναλ σε διάταξη 4-2-3-1, χρησιμοποιώντας τους: Λένο – Σοάρες, Ντ. Λουίζ, Μάρι, Τίρνεϊ – Ελνενί (66′ Τόμας), Τζάκα – Πέπε, Σμιθ Ρόου (42′ Όντεγκααρντ), Γουίλιαν – Λακαζέτ (84′ Ομπαμεγιάνγκ).

Την ίδια ώρα η Κρίσταλ Πάλας και η Φούλαμ έμειναν στο 0-0, σε ένα ματς με λιγοστές φάσεις που θα… ξεχαστεί μάλλον γρήγορα.

Η 26η αγωνιστική:

Μάντσεστερ Σίτι-Γουέστ Χαμ 2-1 (30′ Ντίας, 68′ Στόουνς – 43′ Αντόνιο)

Γουέστ Μπρομ-Μπράιτον 1-0 (11′ Μπάρτλεϊ)

Λιντς-Άστον Βίλα 0-1 (5′ Ελ Γκαζί)

Νιουκάστλ-Γουλβς 1-1 (52′ Λασέλ – 73′ Νέβες)

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-0

Λέστερ-Άρσεναλ 1-3 (6′ Τίλεμανς – 39′ Νταβίντ Λουίζ, 45’+2′ πέν. Λακαζέτ, 52′ Πέπε)

Τότεναμ-Μπέρνλι 16:00

Τσέλσι-Μάντσεστερ Γ. 18:30

Σέφιλντ Γιουν.-Λίβερπουλ 21:15