Στη Φούλαμ του Κλάουντιο Ρανιέρι ξέσπασε η Άρσεναλ, μετά την «πεντάρα» από τη Λίβερπουλ την προηγούμενη αγωνιστική, στην Premier League. Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 4-1 για την 21η αγωνιστική διατηρώντας την παράδοση που τους θέλει να μη γνωρίζουν ήττα σε εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στη Φούλαμ. H Άρσεναλ έφτασε τους 41 βαθμούς και βρίσκεται στο +6 από την 6η Γιουνάιτεντ, έχοντας, όμως, ματς περισσότερο.

Πάντως, η Φούλαμ μπήκε δυνατά και στο 15ο λεπτό είχε ένα χαμένο τετ α τετ με τον Σεσενιόν να είναι άστοχος απέναντι στον Λένο. Στο 23′, πάλι ο Σεσενιόν, μετά από σέντρα του Σίρλε αμαρκάριστος από το ύψος της μικρή περιοχής, βρήκε αέρα κι όχι μπάλα. Και στην πρώτη της καλή στιγμή, η Άρσεναλ κατάφερε να προηγηθεί. Ο Ιβόμπι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Τζάκα και εκείνος από κοντά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Μετά το ημίχρονο, πάντως οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Λακαζέτ στο 55΄. Συγκεκριμένα, ο Κολάσινατς γύρισε την μπάλα στον Λακαζέτ και εκείνος από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0. Η Φούλαμ μείωσε με τον Καμαρά στο 69΄, όμως Ράμσεϊ (79΄) και Ομπαμεγιάνγκ (83΄), από ασίστ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (αγωνίστηκε καθ΄ όλη τη διάρκεια του ματς) μάλιστα διαμόρφωσαν το τελικό 4-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 83′ ο Σάκα πέρασε στη θέση του Ιβόμπι και έγινε ο πρώτος παίκτης που έχει γεννηθεί το 2001 και αγωνίστηκε σε ματς της Premier League.

Η 21η αγωνιστική:
Έβερτον-Λέστερ 0-1 (58΄ Βάρντι)
Άρσεναλ-Φούλαμ 4-1 (25΄ Τζάκα, 55΄ Λακαζέτ, 79΄ Ράμσεϊ, 83΄ Ομπαμεγιάνκ – 69′ Καμαρά)
Κάρντιφ-Τότεναμ 19:30