Πολύτιμους βαθμούς, στη μάχη που δίνει για να βγει στην Ευρώπη, έχασε η Άρσεναλ στον εκτός έδρας αγώνα της με την Μπράιτον για την 30ή ημέρα του αγγλικού πρωταθλήματος, από την οποία ηττήθηκε με 2-1. Οι «κανονιέρηδες» χωρίς τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στην αποστολή, προηγήθηκαν στο 68΄ με τον Πέπε, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 75΄ με τον Ντανκ και να φθάσουν στη νίκη με τέρμα του Γάλλου Μοπάι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Άρσεναλ βρίσκεται στην 9η θέση με 41 βαθμούς έκανε ένα ακόμη βήμα παραμονής στην κατηγορία, αφού είναι 15η με 32 βαθμούς.

Πλήγμα αποτέλεσε για την Άρσεναλ ο σοβαρός τραυματισμός του τερματοφύλακα Μπερντ Λένο, ο οποίος συγκρούστηκε στον αέρα με τον επιθετικό της Μπράιτον, Νιλ Μοπάι και αποχώρησε με φορείο σφαδάζοντας στους πόνους.