Με τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο να παίρνει θέση για πρώτη φορά στο βασικό της σχήμα σε αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ η Άρσεναλ πέρασε νικηφόρα τη Δευτέρα από το «Βίκαρατζ Ρόουντ», επικρατώντας με 1-0 της Γουότφορντ, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 34ης αγωνιστικής.

Ο νεαρός κεντρικός αμυντικός αγωνίστηκε αντί του τιμωρημένου Παπασταθόπουλου κι έμεινε στο χορτάρι μέχρι το 59ο λεπτό, καθώς τότε αντικαταστάθηκε από τον Γκουεντούζι.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το πέτυχε στο 10ο λεπτό ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ ύστερα από ολέθριο λάθος του Άγγλου διεθνούς τερματοφύλακα, Μπεν Φόστερ.

Οι «κανονιέρηδες» με αυτό το «τρίποντο» έφτασαν την Τσέλσι στους 66 βαθμούς και συνεχίζουν δυνατά τη διεκδίκηση ενός εισιτηρίου για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 11′, μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Ντίνι για αγκωνιά στον Τορέιρα, μετά την αποψινή τους ήττα παρέμειναν στους 46 βαθμούς.