Εύκολη νίκη 3-0 για τις «νυχτερίδες» της Βαλένθια, οι οποίες εκμεταλλεύθηκαν τις ισοπαλίες των ανταγωνιστών της, βρέθηκαν στο +3 από την 5η Σεβίλλη και στο -1 από την 3η Ατλέτικο.

Στον αντίποδα, η Λεβάντε υπέστη δεύτερη διαδοχική ήττα και μπορεί να ισοβαθμεί με Αλμερία και Λα Κορούνια, ωστόσο είναι κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στο αγωνιστικό κομμάτι, απόλυτη κυριαρχία για τη Βαλένθια, που έχασε αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Μόλις στο 16′ ο Πάκο άνοιξε το σκορ από ασίστ του Παρέχο, με τη φιλοξενούμενη να αντιδρά άμεσα, αλλά τον Αλβες να διώχνει εντυπωσιακά στο σουτ του Μπαράλ. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και στο 36′ ο Φεγκουλί από πάσα του Ορμπαν σημείωσε το 2-0.

Η Λεβάντε δεν μπόρεσε να αντιδράσει και στις καθυστερήσεις ο Νεγρέδο διαμόρφωσε το 3-0. Ο Βύντρα αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, με την άμυνα της ομάδας του να δέχεται έντονη πίεση. Μάλιστα, στο τελευταίο τέρμα έχασε τον διεθνή Ισπανό, ο οποίος πέτυχε ένα υπέροχο τέρμα.

Πηγή: gazetta.gr