Η Ρεάλ Σοσιεδάδ, αν και προηγήθηκε με 2-0 στο «Ανοέτα» της Μπέτις, εν τέλει αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς είδε την αντίπαλό της να την ισοφαρίζει σε 2-2, στον μεταξύ τους αγώνα για την 20ή αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα των Βάσκων προηγήθηκε με τα γκολ των Ισάκ (48′) και Ογιαρθάμπαλ (57′), αλλά η ομάδα της Ανδαλουσίας κατάφερε να ισοφαρίσει με τα τέρματα των Κανάλες (85′) και Χοακίν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων!

Νωρίτερα η Σεβίλλη επικράτησε στο ρελαντί με 3-0 της Κάντιθ, χάρη στο χατ-τρικ του Γιουσούφ Ελ Νεσίρι.

Στο μεταξύ, η Βιγιαρεάλ δεν μπόρεσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα -της ουραγού της βαθμολογίας- Ουέσκα και έμεινε στο 0-0 στην έδρα της σημερινής αντιπάλου της. Ο Δημήτρης Σιόβας αγωνίστηκε στο κέντρο της άμυνας και ήταν από τους διακριθέντες της Ουέσκα.