Ιντιάνα και Πόρτλαντ «τρέχουν» δύο από τις καλύτερες επιδόσεις στο φετινό πρωτάθλημα και το βράδυ της Παρασκευής χάρισαν ένα σπουδαίο παιχνίδι, που βρήκε νικητές τους πρώτους, έπειτα από το επιπλέον πεντάλεπτο της παράτασης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης δεν ήταν άλλος από τον Τζορτζ Χιλ που 8,3” πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας ισοφάρισε με τρίποντο στέλνοντας στο ματς στον έξτρα χρόνο και τελείωσε το παιχνίδι με 37 πόντους (12/19 σουτ), 9 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του! Άξιος συμπαραστάτης του ο επίσης εξαιρετικός Γουέστ με 30 πόντους και μόλις τρία χαμένα σουτ (13/16 σουτ), εκτός από τα 10 ριμπάουντ που κατέβασε!

Στην παράταση αφού ισοφάρισε σε 107-107 ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, Λίλαρντ με 38 πόντους, ακολούθησε ένα σερί 6-0 των Πέισερς και παρά το γεγονός ότι ο Λίλαρντ πρόλαβε να βάλει άλλα δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό (!), δεν στάθηκαν αρκετά για να αποτρέψουν την ήττα της ομάδας του.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-28, 29-22, 26-27 (15-10)

Ιντιάνα Πέισερς (39-10): Τζορτζ 17, Γουέστ 30, Χίμπερτ 4, Γκρέιντζερ 7, Χιλ 37, Γουότσον 5, Μπάτλερ 10, Σκόλα 7, Μαχίνμι 1

Πόρτλαντ Μπλέιζερς (35-15): Μπάτουμ 4, Άλντριτζ 22, Λόπες 17, Μάθιους 19, Λίλαρντ 38, ΜακΚόλουμα 9, Γουότσον 2, Ρόμπινσον, Ράιτ 2