Δίχως απώλειες (3-0) προκρίθηκε απευθείας στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ των ανδρών η Γαλλία. Οι «τρικολόρ» έφτασαν στο… ρελαντί στο τελικό 79-62 επί του Ιράν, για την 3η αγωνιστική, με τους ηττημένους να ολοκληρώνουν χωρίς νίκη στον Α’ όμιλο το Ολυμπιακό όνειρό τους.

Η Γαλλία χρειάστηκε ένα μόλις δεκάλεπτο, το δεύτερο, για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης και με συντήρηση δυνάμεων να κόψει πρώτη το νήμα του τερματισμού. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ έτρεξε ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 24-10 στη δεύτερη περίοδο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19 (46-27) στη λήξη του ημιχρόνου και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Κορυφαίος των νικητών, που περιμένουν να μάθουν από κλήρωση τον αντίπαλο τους στην οκτάδα, ξεχώρισε ο Τόμας Ερτέλ με 16 πόντους, ενώ από το Ιράν προσπάθησε ο Χαμέντ Χαντάντι με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 27-46, 47-62, 62-79

Οι συνθέσεις:

ΙΡΑΝ: Χασανζάντεχ 4, Νταβαρπανά 5 (1), Τζαμσίντι 2, Καμπαχραμί 9 (1), Χαντάντι 18 (1), Ραζαϊφάρ 2, Καζεμί 11, Γιαχτσαλί 11 (3).

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιλικινα 3 (1), Λουαού Καμπαρό 12 (1), Ερτέλ 16 (2), Μπατούμ 9 (2), Γιαμπουσελέ 5 (1), Φουρνιέ 3 (1), Ντε Κολό 10, Πουαριέ 10, Γκοπμπέρ 6, Κορνελί 2, Φολ 3.