Αήττητη συνεχίζει η ΑΕΚ την πορεία της στο πρωτάθλημα εφήβων, καθώς επικράτησε μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού με 15-30! Ο αγώνας ήταν για την πρώτη αγωνιστική της Β’ φάσης Ε.Σ.Χ.Α., με τη συμμετοχή των έξι καλύτερων ομάδων Αττικής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο (2-2), αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Αλέξη Αλβανού ανέβασε ταχύτητα και με όπλο για ακόμη μία φορά την καλή της άμυνα άνοιξε τη διαφορά και στο 20ό λεπτό το σκορ ήταν υπέρ της, με 4-9. Ο ρυθμός των «κιτρινόμαυρων» συνέχισε να είναι καταιγιστικός απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Καρασσαβίδη και με ένα επιμέρους σκορ 1-7 έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 11 γκολ (5-16).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο καλά, εκμεταλλευόμενος και τις αλλαγές του προπονητή της ΑΕΚ, βγάζοντας αντίδραση και με έναν καταπληκτικό Κιαρτζίδη να κατεβάζει ρολά (αποκρούοντας 2 πέναλτι), μείωσε τη διαφορά στα 7 γκολ τρέχοντας ένα δικό του σερί 5-1 (10-17). Σε εκείνο το σημείο παίρνοντας τάιμ-άουτ ο Αλέξης Αλβανός επανέφερε στον αγωνιστικό χώρο το αρχικό του σχήμα, ρίχνοντας στο παιχνίδι και τον τερματοφύλακα Διονύση Σιγαλό.

Με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι (ποσοστό 75% και με δύο αποκρούσεις πέναλτι), οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 5-13 και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με το επιβλητικό σκορ (15-30).

Πρώτοι σκόρερ από την ΑΕΚ ήταν ο Janca με 8 γκολ και ο Κοτσιώνης με 5. Από τον Ολυμπιακό πρώτοι σκόρερ ήταν ο Κουκουλάς με 5 γκολ και ο Νάκος με 4.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 3-6, 4-9, 4-13, 5-16 (ημίχρονο), 8-17, 10-17, 12-21, 12-23, 14-25, 15-30 (τελικό).

Ολυμπιακός (Καρασσαβίδης): Κιαρτζίδης, Κουκουλάς 5, Κωστόπουλος, Βαζαίος, Κεμπισόγλου 2, Κετιμές, Κιουλτζίδης, Nάκος 4, Μαρινάκης, Παπαδάκης 1, Παπαδόπουλος, Βληκιδης, Προκοπίου, Καραμπουρνιώτης 2, Κουτουλογένης 1, Σωτηρίου

ΑΕΚ (Αλβανός): Βυθούλκας 2, Λαζάρου 1, Αθανασάκος, Δικαιούλιας 3, Janca 8, Ασλής, Σοφιανός, Βασιλόπουλος, Στάθης, Κοτσιώνης 5, Βασιλείου 3, Ζαφειράκης 2, Κοβάνης 4, Σιγαλός, Καρράς 2, Βεζύρης

Διαιτητές : Ζήσης, Χαραλαμπίδης

Δίλεπτα: 4-1  Πέναλτι 2/0-5/3