Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Νέας Φιλαδέλφειας, επικρατώντας εκτός έδρας του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με 31-20, για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Ε.Σ.Χ.Α. Νέων.

Οι «κιτρινόμαυροι» έλεγχαν το παιχνίδι από την αρχή παρ’ όλο το ανταγωνιστικό πρόσωπο των γηπεδούχων να μείνουν κοντά στο σκορ. Μάλιστα στο 15λεπτο το σκορ ήταν υπέρ τους (6-9). Στην συνέχεια η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της έχοντας σε πολλή καλή ημέρα τον τερματοφύλακα Ασλή και πετυχαίνοντας εύκολα γκολ στον αιφνιδιασμό, σταδιακά μεγάλωνε την διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 4 γκολ διαφορά (11-15).

Ένα ξέσπασμα στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (13-20), ήταν αρκετό για την ΑΕΚ να καθαρίσει την υπόθεση νίκη και να πάρουν χρόνο και οι υπόλοιποι παίκτες της Ένωσης. Ο ρυθμός των κιτρινόμαυρων δεν έπεσε επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση όλοι οι αθλητές και να τους βρει νικητές με 11 γκολ διαφορά (20-31).

Αξιοσημείωτο είναι ότι η ομάδα του Αλέξη Αλβανού που αποτελείτε μόνο από εφήβους, διεκδικεί με πολλές αξιώσεις την είσοδο της σε δυο τελικές Πανελλήνιες φάσεις, Νέων και Εφήβων, κάτι που πέτυχε και την περσινή χρονιά η αντίστοιχη Παιδική ομάδα από την ένωση Ε.Σ.Χ.Α. Αττικής.

Είναι φανερό ότι η δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες της ΑΕΚ σε συνδυασμό με τις  συνθήκες προπόνησης, στέλνουν αισιόδοξα μηνύματα στους φιλάθλους της Ένωσης.

Πρώτοι σκόρερ από την ΑΕΚ ήταν ο Κοβάνης με 6 γκολ και οι Δικαιούλιας, Βεζύρης με 4 γκολ έκαστος. Από τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας πρώτοι σκόρερ ήταν ο Σιάτρας Ιωάννης με 5 γκολ και οι Βασιλείου, Μαρκοπουλιώτης με 3 γκολ έκαστος.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 6-9, 8-11, 9-13, 11-15 (ημίχρονο), 13-19, 13-20, 15-23, 16-26, 18-28, 20-31 (τελικό).

Ιωνικός Α.Σ. Νέας Φιλαδέλφειας (Παπακώστας): Ζακυνθινός, Σιάτρας Χρ. 1, Παππάς 1, Σιάτρας Ι. 5, Μελίσσης Γρ. 1, Μάγκος 2, Τσακναρίδης 1, Μελίσσης Φ. 1, Σαλέχ 1, Βασιλείου 3, Κοζίδης, Pashas, Χατζηζαφειρίου 1, Μαρκοπουλιώτης 3, Καρυτινός, Παπανικολάου

ΑΕΚ (Αλβανός): Βυθούλκας, Λαζάρου 1, Δικαιούλιας 4, Janca 2, Ασλής, Σοφιανός 2, Βασιλόπουλος 1, Στάθης 1, Κοτσιώνης 2, Σφαέλος 1, Βασιλείου 3, Ζαφειράκης 2, Κοβάνης 6, Σιγαλός, Καρράς 2, Βεζύρης 4

Διαιτητές : Καρυδάκης, Γιακαλής

Δίλεπτα: 1-2  Πέναλτι 2/3-0/0